
Într-un incident cutremurător care a zguduit comunitatea din Sighetu Marmației, doi soți au fost descoperiți fără viață în locuința lor. Descoperirea tragică a fost făcută de fiul celor doi, care a alertat imediat autoritățile competente.
Conform informațiilor recente, ipoteza principală în acest caz îngrijorător sugerează că bărbatul, un fost polițist de frontieră în vârstă de 52 de ani, ar fi fost responsabil pentru moartea soției sale, în vârstă de 49 de ani și angajată la Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră. Ulterior, se crede că acesta și-ar fi luat viața. Autoritățile au menționat că ambii soți prezintă urme de violență pe corp.
Bărbatul se pensionase acum doi ani, iar împreună cu soția sa avea trei copii, care, din nefericire, au rămas orfani de ambii părinți.
Reprezentanții Inspectoratului Teritorial al Poliției de Frontieră din Sighetu Marmației au oferit primele declarații după această tragedie. Aceștia au confirmat că bărbatul era un fost angajat al instituției, în timp ce soția sa continua să lucreze acolo.
În același timp, autoritățile au subliniat că investigațiile sunt în curs de desfășurare, fiind coordonate de Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș.
„Bărbatul de 52 de ani este fost angajat (pensionar) al ITPF Sighetu Marmației, iar soția acestuia de 49 de ani este angajată pe bază de contract la ITPF Sighetu Marmației. Cercetările sunt efectuate de către Inspectoratul de Poliție Județean Maramureș sub directa coordonare a procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Maramureș”, a comunicat Poliția de Frontieră.