
Un accident grav s-a petrecut noaptea trecută în București, unde doi soți au fost loviți pe o trecere de pietoni de un șofer în vârstă de 74 de ani, care circula cu aproximativ 100 km/h în interiorul orașului. Impactul a fost fatal pentru bărbat, în timp ce femeia a fost transportată în stare foarte gravă la spital. Șoferul este acuzat de ucidere din culpă și urmează să răspundă pentru faptele sale, potrivit wowbiz.ro.
Evenimentul s-a produs în Capitală, pe o trecere de pietoni unde cei doi soți traversau regulamentar. Martorii au relatat că șoferul nu a reacționat în niciun fel pentru a evita impactul, iar viteza mașinii depășea 100 km/h. În urma coliziunii, victimele au fost aruncate pe o distanță de peste 50 de metri.
„Cred că avea peste 100 km/h. Șoferul n-a avut niciun instinct de a pune frână. Femeia s-a catapultat în sus, a căzut cu capul pe asfalt, iar bărbatul, de pe capotă a sărit pe lunetă și a intrat prin lunetă”, a declarat un martor pentru Observatornews.ro.
Bărbatul în vârstă de 50 de ani a intrat în stop cardio-respirator. Deși a fost resuscitat timp de zeci de minute la fața locului, medicii au fost nevoiți să declare decesul. Soția sa a fost transportată de urgență la spital, fiind în stare foarte gravă.
Martorii au menționat că șoferul, în vârstă de 74 de ani, a coborât din autoturism după accident, însă s-a comportat ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat. Pe scaunul din dreapta se afla soția acestuia, care nu a fost rănită.
„Nu părea băut, dar fiind bătrân probabil era senil, nu vedea nici cum trebuie, nu a frânat deloc, nici după ce i-a lovit. Nicio reacţie, nu tu resentimente, nimic. El era accidentat la braţ, era tăiat din cauza parbrizului, au sărit cioburi”, a mai spus un martor, conform aceleiași surse.
Polițiștii rutieri au testat conducătorul auto cu aparatura din dotare, rezultatele fiind zero pentru alcool și negativ pentru substanțe psihoactive, a precizat Andra Arsintescu, reprezentant al Brigăzii Rutiere.