
Un autocar cu 54 de pasageri, majoritatea de origine ucraineană și printre care se aflau copii, s-a răsturnat în apropierea localității Tariverde, județul Constanța, după ce șoferul a pierdut controlul volanului. Accidentul s-a produs în jurul orei 18:30 pe Drumul Național 22, iar autoritățile au declanșat Planul Roșu de Intervenție. Două persoane au fost transportate la spital, iar conducătorul autocarului a fost testat pozitiv la amfetamină, deși susține că un alt șofer i-ar fi tăiat calea, scrie ziarobiectiv.ro.
Autocarul, care se deplasa dinspre Tulcea către Constanța, a ieșit de pe carosabil și s-a răsturnat într-un câmp din zona localității Tariverde, după ce șoferul a pierdut controlul vehiculului pe DN 22. Pasagerii au fost nevoiți să evacueze autocarul prin trapele de la tavan, unii dintre aceștia suferind răni. „Am ieșit pe acolo. Mi-a fost frică”, a declarat unul dintre cei afectați.
Martorii oculari au relatat că șoferul a încercat să evite un impact frontal, după ce un alt autoturism i-ar fi tăiat calea, iar apoi șoferul autoturismului a părăsit locul accidentului. „Șoferul autobuzului a făcut tot posibilul ca să evite un impact frontal, dar nu l-a ajutat drumul, pentru că aici este o râpă”, a explicat Serghei, copilotul vehiculului.
Având în vedere numărul mare de persoane implicate, autoritățile din județul Constanța au activat Planul Roșu de Intervenție. Echipajele SMURD și Serviciul de Ambulanță Județean au monitorizat șapte persoane la fața locului, iar două dintre acestea au fost transportate conștiente și cooperante la Spitalul Județean Constanța, a declarat purtătorul de cuvânt al ISU Dobrogea, Ana Maria Stoica.
În urma testării pentru alcool și substanțe psihoactive, conducătorul autocarului a fost găsit pozitiv la amfetamină, fără a fi consumat alcool. „Un rezultat pozitiv pentru amfetamină. Conducătorul auto a fost însoțit la spital pentru recoltarea mostrelor biologice de sânge”, a precizat George Munteanu, șeful Serviciului Rutier.
Autoritățile iau în calcul și varianta ca prezența substanței să fie cauzată de anumite medicamente administrate șoferului. Până la finalizarea analizelor de sânge, bărbatul a fost cercetat penal pentru conducere sub influența substanțelor psihoactive și vătămare corporală din culpă.
Pasagerilor li s-a asigurat cazarea pe durata nopții în județul Constanța. Pentru continuarea călătoriei spre București, aceștia vor trebui să utilizeze mijloace proprii de transport în ziua următoare.