
Eleva în vârstă de 16 ani, acuzată de lovire sau alte violențe, a primit măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile. Aceasta este cercetată de către polițiști din cadrul Poliției orașului Beclean, după incidentul violent petrecut la centrul școlar de educație incluzivă, în județul Bistrița-Năsăud.
Incidentele au fost declanșate joi, când profesoara de 30 de ani a fost lovită de elevă fără un motiv aparent. Agresiunea a avut loc direct în unitatea de învățământ, iar profesoara a fost transportată de urgență la spital, unde a primit îngrijiri medicale.
În urma evaluărilor medicale, aceasta a fost diagnosticată cu un traumatism craniocerebral cauzat de agresiune, dar, din fericire, nu a suferit pierderi de conștiență. A fost externată în aceeași zi, după ce a fost investigată clinic și paraclinic. „La UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost adusă ieri, în jurul orei 14.30, prin transfer de la CPU Beclean, o femeie în vârstă de 30 de ani din localitatea Beclean, în stare stabilă, conștientă, cooperantă, prezentând un traumatism craniocerebral prin heteroagresiune”, a declarat Camelia Strugari, purtătorul de cuvânt al SCJU Bistrița.
În urma incidentului, profesoara a sesizat poliția, iar agenții de ordine publică au efectuat cercetări la fața locului. Adolescenta a fost reținută pentru 24 de ore și a fost dusă la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud. Vineri, aceasta urmează să fie prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Beclean pentru a se lua o altă măsură preventivă.