BREAKING
NEWS

Elevul „rachetă” care a cerut cinci sutimi la contestație și-a luat bacul! „Pot să respir și să visez”

Un elev fotbalist care a obținut inițial nota 4,55 la proba de Limba română a examenului de Bacalaureat a reușit, după contestație, să obțină o notă de promovare, 5,75. Tânărul, cunoscut în mediul online drept „fotbalistul cu contestație”, a împărtășit emoțiile și gândurile care i-au marcat această perioadă, declarând că acum „poate să respire şi să viseze”, scrie observatornews.ro.

Mesajul devenit viral și reacțiile ulterioare

Înainte de aflarea rezultatului final, elevul a transmis un mesaj emoționant și plin de speranță către comisia de corectare, cerând cinci sutimi pentru a promova examenul. Mesajul său, în care spunea „Vă rog frumos, dați-mi cinci sutimi! O să fiu rachetă!”, a devenit viral pe rețelele de socializare, atrăgând numeroase reacții de susținere din partea internauților.

Inițial, Iosif a mărturisit că nu a luat în serios interviul acordat și nu credea că acesta va fi publicat. „Când mi s-a spus că mi se va lua un interviu, sincer… am râs. M-am gândit că e o farsă sau, în cel mai bun caz, o prostie pe care n-o va băga nimeni în seamă. Era o zi ciudată, plină de tensiune și oboseală, și nici prin cap nu-mi trecea că acel moment aparent banal va deveni parte dintr-o poveste reală”, a declarat el.

Ulterior, odată cu publicarea interviului, susținerea venită din partea publicului i-a schimbat perspectiva: „Am vorbit la mișto, fără să cred că vor publica vreodată ceva din ce zic… Și totuși… interviul a apărut. Și apoi… mesajele voastre. Așa că vă mulțumesc tuturor. Pentru fiecare gând bun, pentru fiecare «Bravo» trimis chiar și în tăcere.”

Rezultatul contestației și planurile de viitor

După o perioadă plină de incertitudine și nopți în care speranțele au fost puse la încercare, Iosif a aflat că nota finală după contestație este 5,75, ceea ce îi permite să promoveze Bacalaureatul. „Adevărul e că… am reușit. După o contestație care mi-a măcinat nopțile și speranțele, am luat 5,75 și am trecut. Am BAC-ul admis. Pot, în sfârșit, să mă înscriu la facultate. Pot să respir. Pot să visez. Pot să-mi fac un viitor. Mulțumesc lui Dumnezeu, pentru că fără El n-aș fi ajuns aici. Am avut emoții cât pentru o viață întreagă, dar acum simt că cerul e mai aproape. Poate că nu am fost cel mai perfect, dar am fost eu, și asta a fost destul”, a declarat elevul.

Adresându-se celor care l-au criticat și l-au subestimat, Iosif a încheiat cu un mesaj ferm: „Și celor care m-au făcut prost în comentarii… atât puteți. Eu nu îmi bat capul cu voi. Cel mai deștept cedează. Am alt drum de urmat. Un drum care duce spre viitorul meu.”

Contextul notei inițiale și contestația

Elevul a primit inițial nota 4,55 la proba de Limba română, considerând că a greșit răspunsul la textul solicitat. În speranța de a obține media necesară promovării, 5, a depus contestație, cerând ajustarea notei cu câteva sutimi. Mesajul adresat comisiei de corectare a fost încărcat de emoție și a captat atenția publicului:

„Sunt cu nota la limită. Am speranțe că va fi bine. Dacă iau un cinci, trec bacul. Aș dori să văd lucrarea. Din ce am înțeles, anul acesta pot să văd fișa. Este foarte bine căci, dacă îmi vor da o foaie, îmi voi calcula singur nota. Contestația nu o mai scade, doar o crește. Să sperăm că va fi bine. Doamne-ajută să iau Bacul! Vă rog frumos, dați-mi cinci sutimi! O să fiu rachetă! Corectorul care îmi corectează din nou lucrarea te rog frumos dă-mi 45 de sutimi! Am nevoie să iau Bacul. Dați-mi foaia înapoi să scriu Harap Alb că știu să vă scriu tot! O să fiu rachetă și cu cele cinci personaje ale textului. Vă rog frumos dați-mi 5 sutimi!”

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!