
Gabriela Lucuțar, cunoscută drept „Regina Întunericului”, a dezvăluit în emisiunea „În Oglindă”, moderată de Mihai Ghiță, detalii surprinzătoare despre înmormântarea secretă a lui Silviu Prigoană. Aceasta a explicat că totul a fost planificat din timp, în conformitate cu dorințele afaceristului, și a povestit conversația emoționantă pe care a avut-o cu el chiar în ziua decesului.
Gabriela Lucuțar a clarificat speculațiile conform cărora înmormântarea lui Silviu Prigoană ar fi fost o diversiune. „Nu a fost niciun fel de diversiune, ci doar dorința domnului Silviu Prigoană. Eu și Honorius i-am respectat voința. Planul pentru ziua înmormântării a fost făcut împreună, iar această decizie a fost luată cu mult înainte”, a declarat aceasta.
Aceasta a relatat și despre discuțiile lor frecvente pe tema morții, menționând că Prigoană părea să fie conștient de apropierea inevitabilului: „Oamenii curați sufletește simt când vine vremea lor. Cu doar o săptămână înainte de a pleca la munte, am avut o conversație foarte profundă despre acest subiect.”
Lucuțar a povestit că a vorbit cu Prigoană chiar în ziua în care acesta a murit și că nu a sesizat nicio schimbare în starea lui. „Era plin de energie, avea o dispoziție bună. Nu am simțit nimic care să mă facă să cred că ceva rău urmează să se întâmple. Când am aflat vestea, nici măcar nu am crezut inițial. Mi se părea imposibil, părea o glumă.”
Aceasta a încheiat spunând că dispariția lui Silviu Prigoană a lăsat un gol imens și că acesta a fost un om deosebit: „Dumnezeu îi ia pe cei buni pentru că are nevoie de ei acolo.”