
A trecut mai bine de o lună de la dispariția lui Silviu Prigoană, însă informații noi despre funeraliile sale abia acum ies la iveală. Gabriela Lucuțar, prietena sa apropiată și patroana firmei care a organizat ceremonia, a făcut recent dezvăluiri surprinzătoare.
Înmormântarea afaceristului a avut loc pe 13 noiembrie, într-un cadru extrem de discret, la cimitirul Evanghelic Lutheran din București, unde sunt îngropați și tatăl, respectiv fiul acestuia.
Ceremonia funerară a fost organizată strict pentru familie, fiind prezenți doar cei patru fii ai lui Prigoană: Honorius (34 de ani), Silvius (33 de ani), Maximus (16 ani) și Eduart (13 ani). Gabriela Lucuțar, cunoscută drept „Regina întunericului”, a dezvăluit că întreaga ceremonie a fost gândită conform dorințelor lui Silviu Prigoană, care nu și-ar fi dorit o înmormântare tradițională.
„A fost o diversiune”, a declarat aceasta, în cadrul unei emisiuni TV. Potrivit spuselor sale, Prigoană anticipase un astfel de moment și își exprimase clar dorințele cu privire la modul în care vrea să fie condus pe ultimul drum.
Silviu Prigoană a murit subit, într-un restaurant din Brașov, iar vestea dispariției sale a stârnit valuri de emoție, dar și nemulțumire printre apropiați, din cauza modului atipic în care a fost organizată înmormântarea. Cu toate acestea, afaceristul a vorbit public, încă din urmă cu opt ani, despre dorința sa de a evita ritualurile tradiționale.
„Nu vreau să mă mănânce viermii, vreau să fiu incinerat! Circoteca de la înmormântările din România mi se pare o prostie”, spunea acesta într-un interviu acordat pentru WowBiz. Prigoană admira ceremoniile funerare din alte culturi și chiar lăuda exemplul lui Sergiu Nicolaescu, care a ales incinerarea.
Moartea fulgerătoare a lui Silviu Prigoană și deciziile neobișnuite legate de funeraliile sale continuă să atragă atenția, aducând în discuție o perspectivă diferită asupra ultimului drum.