Raluca Cadar aduce bronzul la Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara în Campionatul Național Universtar de Judo

Universitatea de Științele Vieții “Regele Mihai I” din Timișoara a sărbătorit o realizare remarcabilă la Campionatul Național Universtar de Judo, ediția a 53-a, ce a avut loc pe 27 aprilie 2024.

Raluca Cadar, studentă la Facultatea de Inginerie Alimentară, a câștigat medalia de bronz în competiția de judo, categoria 78 kg. Evenimentul a fost găzduit de Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu și a fost organizat în colaborare cu Federația Sportului Școlar și Universitar (FSSU).

La acest turneu au luat parte peste 80 de sportivi reprezentând diverse centre universitare din România, inclusiv Sibiu, București, Cluj-Napoca, Iași, Bacău, Pitești, Oradea, Arad, Constanța, Timișoara, Craiova și Alba-Iulia.

În 2021, la Poiana Brașov au avut loc întrecerile tradiționalei competiții naționale Cupa României la judo, unde s-au înfruntat juniorii și cadeții sub 21 de ani. Reprezentantele secției de judo de la LPS Cetate Deva, sub îndrumarea profesorului Dan Gîrbovan, au avut o prestație remarcabilă. Raluca Cadar a obținut atunci o performanță de excepție, cucerind medalia de bronz, iar sora ei, Larisa Alina Cadar, a obținut locul 7.

Raluca a fost felicitată pentru performanța ei excepțională în cadrul competiției.

Fii primul care lasă un comentariu! Conectează cu Facebook si spune-ți părerea!