
Recent, lumea media a fost zguduită de vestea dispariției Minervei, o celebră astroloagă care a pierdut lupta cu cancerul, boală ce a recidivat de mai multe ori. Ultima sa suflare a avut loc pe patul de spital, după ce starea ei de sănătate s-a deteriorat brusc cu o săptămână înainte de deces.
Un semn divin pentru Sanda Ionescu
Una dintre cele mai apropiate prietene ale Minervei, Sanda Ionescu, a avut parte de un moment emoționant după trecerea în neființă a acesteia. Într-un gest considerat de mulți un semn divin, o vrăbiuță a pătruns în casa Sandei, surprinzând-o complet. Astrologul a filmat incidentul, simțind că acesta este un ultim „rămas bun” din partea Minervei. „Când am văzut-o, am știut că este Minerva care îmi spune adio pentru ultima dată”, a mărturisit Sanda.
Omoagiu adus astroloagei
Informații recente de la Sanda Ionescu, obținute de WOWbiz, dezvăluie detalii despre omagiul adus Minervei. La căpătâiul acesteia, au fost așezate mai multe coroane în formă de stea, simbolizând legătura sa cu astrologia. De asemenea, sicriul era împodobit cu bufnițe, animalul preferat al Minervei, ce reprezintă înțelepciunea.
Sanda Ionescu a dorit să exprime recunoștința sa față de mass-media, subliniind: „Mulțumesc din suflet presei pentru felul în care a abordat trecerea în neființă a Minervei”.
Moștenirea lăsată de Minerva
Legătura strânsă dintre Sanda Ionescu și Minerva s-a concretizat și printr-o moștenire valoroasă. Aceasta a primit o bibliotecă de cărți, un simbol al încrederii pe care Minerva o avea în prietena sa.
„Sincer, îmi vine să plâng. Minerva a fost mama astrologiei românești, lăsând în urma sa o moștenire de neprețuit. Când era internată în spital, m-a sunat un prieten de-al ei pentru a-mi spune despre acele cărți, lăsând impresia că vrea să mă ocup de ele. A însemnat foarte mult pentru mine”, a împărtășit Sanda, amintind de mesajele pozitive pe care le primea zilnic de la Minerva.