
Un accident rutier grav s-a produs pe DN1, în apropiere de Ciolpani, unde un bărbat în vârstă de 50 de ani, care se deplasa singur din București spre Ploiești, și-a pierdut viața după ce autoturismul pe care îl conducea a luat foc în urma impactului cu un stâlp de beton ce marchează intrarea în județul Prahova. Primele indicii arată că accidentul a fost cauzat de viteza excesivă, iar lipsa urmelor de frânare pe carosabil ridică semne de întrebare în anchetă.
Potrivit informațiilor furnizate de poliție, autoturismul condus de bărbatul de 50 de ani a lovit o bornă kilometrică situată pe marginea drumului, după care a pierdut controlul volanului și s-a izbit cu mare viteză de un stâlp de beton care semnalizează intrarea în județul Prahova. În urma impactului, mașina a fost cuprinsă de flăcări, iar șoferul a fost găsit carbonizat în interior.
„Ar fi impactat o bornă de limită, în proximitatea județului Prahova, ulterior autoturismul ar fi luat foc. S-a constatat faptul că, în interior se află un singur ocupant, în cauză conducătorul autoturismului, acesta fiind carbonizat”, a declarat Balaș Andreea, reprezentant al IPJ Ilfov.
Investigațiile preliminare indică faptul că accidentul s-a produs din cauza vitezei foarte mari, iar șoferul ar fi pierdut controlul volanului. Surprinzător, pe carosabil nu au fost identificate urme de frânare, fapt ce va fi analizat în continuare de anchetatori. Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă.
„La sosirea primelor echipaje de pompieri, incendiul se manifesta generalizat la nivelul autoturismului. Am intervenit cu trei autospeciale de stingere cu apă şi spumă, un echipaj de prim ajutor şi, în sprijin, un elicopter SMURD”, a precizat Eduard Ștefan, purtător de cuvânt al ISU București-Ilfov.