
Un tragic incident a zguduit comunitatea din România, când Daria, o fetiță de doar 8 ani, și tatăl ei au murit într-un accident rutier în Serbia. Aceștia se întorceau acasă după un concurs de dans, dar totul s-a transformat într-o dramă de neimaginat.
Mama Dariei a vorbit pentru prima dată despre momentele cumplite care au urmat accidentului, exprimându-și profunda durere și furie față de intervenția autorităților. Aceasta a reclamat că echipele de salvare din Serbia au sosit cu întârziere la locul accidentului și că autoritățile de la Vamă nu au permis accesul echipajelor de salvare din România, afectând astfel șansele de supraviețuire ale celor doi.
„Ar fi putut fi salvați. (…) Iar cei de la Vamă nu au inimă. Cei de la Vamă nu i-au lăsat pe cei de la Mehedinți să intre. Iar cei din Serbia au întârziat foarte, foarte mult. (…) Soțul meu nu a fost scos nici după… mult timp. Eu am plecat, m-au luat de acolo. (…) Au încercat manevrele de resuscitare, adrenalină, din ce mi-au spus, deși o singură doamnă vorbea cât de cât română. S-a uitat în ochii mei și a spus că nu mai poate face nimic. Și i-am zis că nu e adevărat,” a mărturisit mama Dariei, cu lacrimi în ochi.
Aceasta a subliniat și încercarea tatălui de a evita impactul fatal. Conform relatărilor acesteia, în momentul accidentului, tatăl a tras cu putere de volan pentru a salva familia, dar gestul a venit prea târziu pentru a schimba soarta lor.
„Nu au suflet, au și ei copii, familie și nu au suflet! (…) Am văzut o lumină albă, iar soțul meu a tras de volan ca să încerce să ne salveze. Atunci nu a zis nimic, nimic, nimic. (…) A tras de volan în dreapta să evite. Dar avea prea multă viteză. Nu știu exact. A fost și șoferul băut.”
De asemenea, mama Dariei a menționat că celălalt șofer implicat nu se afla la volan în momentul accidentului și că prietenul acestuia a fost prezent în mașină.
Un alt detaliu trist și semnificativ este că trupurile neînsuflețite ale Dariei și tatălui ei se află în prezent la Serviciul de Medicină Legală din Serbia, iar familia așteaptă repatrierea acestora pentru a le da un ultim omagiu. Această tragedie este nu doar o pierdere personală imensă, ci și un apel către autorități pentru a îmbunătăți intervenția în situații de urgență.