
Un tânăr de 26 de ani din Bistrița, recent întors din străinătate, și-a pierdut viața în noaptea de duminică spre luni, într-un accident rutier produs pe DN 17. Ovidiu se afla pe motocicletă când a fost lovit în plin de un autoturism condus de o femeie de 44 de ani. Tragedia a lăsat în urmă o familie îndoliată, o soție și un copil de doar doi ani.
Accidentul s-a petrecut la o intersecție din municipiul Bistrița, unde șoferița, în vârstă de 44 de ani, a intrat în coliziune cu motocicleta condusă de Ovidiu. În urma impactului, tânărul a decedat pe loc.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, „mai multe echipaje din cadrul Biroului Rutier Bistrița și Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident rutier pe Drumul Național 17, în Bistrița. Din primele verificări efectuate la fața locului a reieșit faptul că la intersecția DN 17 cu o stradă din municipiu, o femeie de 44 de ani, din Bistrița, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu o motocicletă, condusă de un tânăr de 26 de ani, din Bistrița. Din nefericire, accidentul s-a soldat cu decesul tânărului. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.”
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate circumstanțele în care s-a produs evenimentul și pentru a determina responsabilitatea în acest caz.
Tragedia a provocat o durere imensă în familie. Ovidiu a lăsat în urmă o soție și un copil de doi ani. Partenera sa, Andrada, a transmis un mesaj emoționant pe rețelele de socializare, plin de durere și iubire: „Promit să te iubesc încă zece vieți de acum încolo. Noi știm iubirea noastră, noi ne știm pe noi, iar noi ne-am iubit trecând peste orice fapt. Cel ce veghează asupra noastră ești TU, iar eu și Denis promitem să te facem mândri de noi. Te iubim, tati!”