
Un băiat în vârstă de aproximativ 14 ani a murit duminică după ce a fost dat dispărut în apele Dunării, în apropierea localității Hârșova. Incidentul a declanșat o intervenție amplă a autorităților de salvare, care au încercat resuscitarea minorului după scoaterea lui din fluviu.
Dispariția băiatului a fost semnalată în jurul orei 15:00, atunci când acesta se afla la scăldat împreună cu un grup de prieteni pe malul Dunării, în zona Hârșova. Condițiile meteo caniculare au făcut ca mai mulți minori să se răcorească în fluviu, însă adâncimea considerabilă a apei și lipsa personalului de salvare au crescut riscurile.
Prietenii copilului au alertat serviciul de urgență 112 după ce băiatul nu a mai ieșit la mal. În scurt timp, autoritățile din Constanța au mobilizat o serie de echipaje și au deplasat spre locul incidentului:
Conform relatărilor Ralucăi Butan, corespondent Antena 3 CNN, scafandrii au efectuat căutări intense pentru aproximativ o oră înainte de a-l localiza pe băiat. Din păcate, acesta a fost găsit în stop cardio-respirator.
Echipajele medicale au încercat resuscitarea timp de aproximativ o oră, însă, în ciuda eforturilor, au fost nevoite să declare decesul minorului.
Acest eveniment tragic este al doilea de acest fel petrecut în mai puțin de o săptămână în zona Hârșova. În urmă cu câteva zile, o adolescentă de 15 ani a fost surprinsă de curenții Dunării și dată dispărută. Spre norocul ei, intervenția promptă a salvatorilor a dus la extragerea și resuscitarea victimei.
Adâncimea ridicată a fluviului, lipsa personalului de salvare și curenții puternici fac ca această zonă să fie periculoasă pentru înotători, mai ales în lipsa supravegherii adecvate.
Au fost mobilizate echipaje de ambulanță, șapte scafandri cu echipamente speciale și un elicopter SMURD pentru a localiza și salva victima cât mai rapid posibil.
Da, în aceeași săptămână, o adolescentă de 15 ani a fost luată de apele Dunării în apropiere de Hârșova, însă a fost salvată și resuscitată cu succes de echipajele de intervenție.