
Tragedie! Tânr de 27 ani – mort pe loc! Impact devastator cu un stâlp!
Oradea a fost martora unei tragedii în noaptea de joi spre vineri, 27 iunie, când un tânăr de doar 27 de ani și-a pierdut viața într-un accident rutier produs pe Calea Clujului. Evenimentul s-a petrecut în jurul orei 3:50 dimineața și a mobilizat de urgență autoritățile locale.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul de Poliție Județean Bihor, tânărul conducea un autoturism dinspre strada Mierlei către strada Grădinarilor. Din motive care urmează să fie clarificate în urma anchetei aflate în desfășurare, șoferul a pierdut controlul asupra direcției de mers. Mașina a părăsit parțial carosabilul și a intrat în coliziune violentă cu un stâlp metalic de iluminat public aflat pe trotuarul din dreapta sensului de deplasare.
Impactul a fost devastator. Autoturismul a fost grav avariat în partea din față, iar forța coliziunii a fost suficient de puternică încât să nu lase nicio șansă de supraviețuire șoferului. Echipajele medicale sosite de urgență la locul tragediei nu au mai putut face nimic pentru a-l salva. Moartea tânărului a fost constatată pe loc.
La fața locului s-au deplasat mai multe echipaje de poliție rutieră, pompieri și ambulanțe, iar zona a fost temporar securizată pentru desfășurarea anchetei. Polițiștii Biroului Rutier Oradea, sub coordonarea unui procuror, desfășoară în prezent cercetări pentru a stabili cu exactitate cauzele care au condus la acest accident fatal. Sunt avute în vedere toate ipotezele: de la o eventuală viteză excesivă, la o posibilă stare de oboseală, ori chiar o defecțiune tehnică a vehiculului.
Vestea morții tânărului a cutremurat comunitatea locală. Pe rețelele de socializare, apropiații și cunoscuții și-au exprimat durerea și șocul față de tragicul eveniment. „Un suflet tânăr, plecat mult prea devreme dintre noi… Nu îmi vine să cred”, a scris un prieten pe Facebook. „Condoleanțe familiei! Dumnezeu să-l odihnească în pace”, sunt doar câteva dintre mesajele de compasiune.
Accidentul de pe Calea Clujului readuce în discuție problema siguranței rutiere în zonele intens circulate din Oradea. Deși segmentul de drum în care s-a produs accidentul nu este considerat unul cu risc major, evenimentul ridică întrebări cu privire la necesitatea unor măsuri suplimentare de prevenire a tragediilor similare, fie prin limitatoare de viteză, fie printr-o mai bună iluminare sau semnalizare rutieră.