
Doi tineri din Horezu, Eduard Ionuț (23 de ani) și Narcis George (24 de ani), și-au pierdut viața în noaptea trecută într-un accident grav petrecut în municipiul Râmnicu Vâlcea. Autoturismul în care se aflau circula cu o viteză extremă de 185 km/h pe bulevardul Dem Rădulescu, iar șoferul nu a oprit la semnalele polițiștilor, fiind urmărit de aceștia până în momentul impactului fatal.
La scurt timp după ce a fost urmărit, autoturismul a părăsit carosabilul și s-a izbit violent de un ansamblu de țevi de termoficare. Coliziunea a fost extrem de puternică, iar mașina a luat foc imediat după impact. Pompierii au intervenit cu o autospecială de stingere, o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD, însă victimele au fost găsite deja carbonizate când au ajuns la fața locului.
CET Govora a anunțat că accidentul a provocat fisuri majore în conducta de agent termic primar. Din această cauză, furnizarea apei calde și a apei fierbinți în municipiul Râmnicu Vâlcea va fi întreruptă până pe 1 iulie, la ora 05:00, pentru efectuarea lucrărilor de reparații necesare.
Poliția a demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs tragedia și circumstanțele care au condus la această situație.