
Martorii au reacționat prompt și au contactat serviciile de urgență. Primul echipaj sosit la fața locului a fost cel al Ambulanței Bihor. Dr. Hadrian Borcea a declarat pentru sursa menționată: „Ambulanța a intervenit, pacientul era în stop cardio-respirator, iar după aproximativ 30 de minute, a fost solicitat echipajul SMURD pentru a continua resuscitarea.”
Echipele medicale au depus eforturi considerabile în încercarea de a salva tânărul. Acesta a fost transportat de urgență la Spitalul Județean, unde s-a încercat utilizarea aparatului ECMO pentru oxigenare. Din păcate, după aproximativ 3-4 ore de intervenții, medicii au fost nevoiți să declare decesul.
Cauza decesului rămâne neclară. Motivele exacte ale morții vor fi stabilite de medicii legiști. Se pare că tânărul nu avea semne vizibile de traumatisme, iar nu s-a raportat că ar fi suferit vreo lovitură. Originar din comuna Cociuba Mare, tânărul este acum plâns de cei apropiați pe rețelele sociale.
Un prieten a scris pe Facebook: „Am pierdut unul dintre cei mai minunați oameni pe care i-am cunoscut și de la care am învățat multe. Vei rămâne mereu în amintirea mea și sfaturile tale le voi păstra cu mine pentru totdeauna.”