
În noaptea de ieri, pe drumul E85 din județul Vrancea, a avut loc un accident devastator în care o femeie de 42 de ani a decedat. Vehiculul în care se afla a derapat din cauza zăpezii și a ieșit de pe carosabil. Alături de ea se afla fiul, un adolescent de 16 ani, care a suferit răni ușoare și a decis să nu fie internat.
Potrivit informațiilor oferite de IPJ Vrancea, incidentul a avut loc în jurul orei 22:30, pe DN2 E85, în comuna Garoafa, satul Bizighești. Autoturismul circula din direcția Bacău spre Focșani și a părăsit drumul, cel mai probabil din cauza neadaptării vitezei la condițiile de drum, care erau acoperite cu zăpadă.
Echipele de urgență au intervenit prompt la fața locului, însă, în ciuda manevrelor de resuscitare, femeia din Focșani nu a mai putut fi salvată. Fiul său a avut parte de răni minore și a refuzat să fie transportat la spital.
Incident tragic! O femeie a murit pe loc în urma accidentului! Zăpada face primele victime! Poliția a demarat o anchetă pentru a stabili circumstanțele exacte ale accidentului și a deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă. Autoritățile reamintesc șoferilor de importanța adaptării vitezei la condițiile meteorologice și a unei conduceri preventive, în special pe drumurile acoperite cu zăpadă sau alunecoase.