BREAKING
NEWS

Folosești des emoticoane în mesaje? Ce spune asta despre tine, de fapt. Detaliul care îți trădează personalitatea

Utilizarea constantă a emoticoanelor în comunicarea prin smartphone reprezintă o metodă de a părea mai prietenos și de a evita neînțelegerile, informează publicația Gândul, preluând o analiză realizată de El Economista.

Psihologul integrativ Elena Daprá a explicat pentru revista Telva că folosirea acestor simboluri este, de fapt, un mecanism de adaptare psihologică. Deoarece în mesaje nu putem detecta microexpresiile interlocutorului, emoji-urile compensează lipsa interacțiunii față în față. Deși sunt asociate cu persoanele deschise, rolul lor este mult mai complex.

Relația dintre emoticoane și profilul psihologic a fost explorată și într-un studiu apărut în jurnalul PLOS ONE. Concluziile cercetătorilor arată că utilizatorii cu o inteligență emoțională superioară și un stil de atașament sigur tind să folosească emoji-urile mai frecvent, tendința fiind mai vizibilă la femei.

Pe de altă parte, teama ca vorbele să fie interpretate greșit stimulează recurgerea la astfel de resurse vizuale. Experții sunt de părere că utilizarea intensă a simbolurilor poate indica nevoia de integrare socială și căutarea unor conexiuni pozitive, dar poate fi și un semn de insecuritate.

Psihologul Olga Albadalejo a arătat, într-un interviu pentru revista SEMANA, că persoanele care nu folosesc niciodată emoticoane au un profil dominat de rațiune. Acești utilizatori preferă să păstreze o distanță emoțională clară și au, în general, un stil de atașament evitant, refuzând să își exprime trăirile prin pictograme.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!