
Lumea bisericească din Cluj este în doliu după decesul părintelui arhimandrit Alexandru Ghenț, care s-a stins din viață la vârsta de 64 de ani. Acesta a fost starețul Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu și unul dintre cei mai apreciați duhovnici din regiune.
Timp de mai bine de 30 de ani, activitatea părintelui a fost strâns legată de Dealul Feleacului, unde a avut un rol crucial în reconstrucția lăcașului de cult. După ce mănăstirea a fost reînființată la începutul anilor ’90, el a preluat conducerea și a transformat locul într-un centru important de pelerinaj pentru credincioși, notează România TV, citând publicația Știri de Cluj.
În timpul mandatului său, s-au realizat lucrări de amploare, inclusiv ridicarea bisericii noi și a complexului monahal. Pentru eforturile sale administrative și pastorale, în anul 2014, i-a fost conferit rangul de arhimandrit, reprezentând cea mai înaltă distincție monahală.
Un localnic din Feleacu a evocat personalitatea părintelui pentru sursa citată: „Părintele Alexandru a fost un om care l-a iubit pe Dumnezeu și pe care Dumnezeu l-a iubit. L-a slujit în comuna Feleacu peste 30 de ani, timp în care a construit Mănăstirea Feleacu, un muzeu și o Sfântă Troiță închinată Cuvioasei Parascheva și, nu în ultimul rând, o comunitate. Oamenii din Feleac și nu numai și-l vor aminti ca pe un om minunat care și-a dedicat viața în slujba binelui și frumosului, adevărului și credinței. Dumnezeu să îl odihnească în pace!”.
Slujbele de priveghi vor avea loc la Mănăstirea Feleacu în zilele de 23 și 24 iunie, unde credincioșii îi pot aduce un ultim omagiu. Ceremonia de înmormântare este programată pentru joi, 25 iunie, după Sfânta Liturghie, și va fi condusă de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului.