
În ediția de sâmbătă, 27 iunie, show-ul „Casa Iubirii” a fost marcat de revenirea Liei și a lui Filip, doi foști concurenți care și-au vizitat colegii de competiție. Reîntâlnirea a fost una plină de emoții, oferind ocazia unor discuții despre parcursul lor în cadrul emisiunii și despre stadiul actual al relațiilor dintre participanți.
Conform informațiilor furnizate de Kanal D, cei doi foști participanți, care au reușit să formeze un cuplu în sezonul precedent, au fost întâmpinați cu entuziasm. Lucia s-a declarat încântată de prezența lor: „Da, sunt fericită să te văd, sincer! Sunt fericită să văd vechii colegi.” În timp ce fetele au recunoscut că așteaptă intrarea unui nou băiat în casă, discuțiile din tabăra băieților s-au concentrat pe felul în care Filip se exprima în emisiune.
Iosif a apreciat coerența fostului său coleg, în timp ce Ahmed a remarcat o schimbare evidentă în comportamentul Liei. Acesta a subliniat că fosta concurentă pare mult mai calmă și caldă față de perioada participării sale: „Eu nu am văzut-o așa caldă niciodată. Era foarte impulsivă și foarte agresivă în modul în care vorbea și în momentul de față este foarte caldă, vorbește foarte frumos… Eu o cunosc. Am simțit-o altfel.”
Pe parcursul vizitei, Filip le-a încurajat pe fete să acționeze conform propriilor sentimente: „Să facă ce simt!”. Lia a completat acest sfat, împărtășind din propria experiență și explicând că s-a acomodat cu adevărat în emisiune abia după ce l-a cunoscut pe partenerul ei. „Persoana potrivită te ajută să descoperi o latură pe care nu ai știut că o ai”, a explicat ea, îndemnându-le pe fete să nu țină cont de opiniile celorlalți atunci când simt să facă un anumit gest.
Un moment important a fost reprezentat de sfatul pe care Lia i l-a oferit direct Luciei, cu privire la relația acesteia cu Iosif. Aceasta i-a transmis că iubirea adevărată nu presupune renunțări fundamentale: „Lucia, vreau să îți dau un sfat. Când iubești o persoană, nu cred că persoana de lângă tine o să te facă să renunți la ceva pentru a fi împreună. Indiferent de loc, de situație, acceptă și o să fiți împreună. Dacă nu, acolo nu există iubire adevărată.”
Lia a avertizat-o pe Lucia să nu consume timp prețios cu certuri repetitive și le-a sugerat concurenților să ia exemplul Veronicăi și al lui Ahmed în ceea ce privește comunicarea eficientă. Vizita celor doi a lăsat în urmă numeroase teme de gândire pentru actualii locatari ai „Casei Iubirii”.