BREAKING
NEWS

Infern în România! 41 de grade la umbră și cod roșu în 35 de județe. Ce trebuie să faci imediat

 

România se confruntă cu un val de căldură extremă, Administrația Națională de Meteorologie (ANM) emițând o serie de avertizări cod roșu, portocaliu și galben pentru temperaturi deosebit de ridicate. Potrivit informațiilor furnizate de Libertatea, începând de duminică, 16 județe intră sub avertizare cod roșu, cu maxime ce vor atinge 40 de grade Celsius, urmând ca de luni până miercuri valorile termice să urce chiar până la 41 de grade.

 

În intervalul 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00, codul roșu vizează județele Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, Mureş, Sibiu, Harghita, Covasna, Braşov, Suceava şi Botoşani. În aceste zone din Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei, indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, generând un disconfort termic accentuat. Temperaturile nocturne nu vor scădea sub 17-25 de grade.

 

În restul țării, ANM a instituit coduri portocalii și galbene. În Banat, Oltenia și părți din Muntenia și Moldova, temperaturile maxime se vor situa între 34 și 38 de grade, în timp ce în Dobrogea și sud-estul Munteniei valorile termice vor oscila între 30 și 34 de grade. Pe litoral și în Deltă, minimele vor fi mai ridicate, ajungând până la 24 de grade.

 

De luni dimineața (29 iunie) până miercuri (1 iulie), codul roșu de caniculă se va extinde în 35 de județe și în Capitală. Fenomenele de căldură extremă vor afecta Banatul, Crişana, Maramureşul, Transilvania, Moldova, Oltenia şi jumătatea vestică a Munteniei. Maximele vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cele mai ridicate valori fiind așteptate în vestul țării. În Dobrogea și restul Munteniei va fi în vigoare un cod portocaliu, cu temperaturi de până la 38 de grade.

 

În București, valul de arșiță se va intensifica progresiv. După ce duminică se vor înregistra aproximativ 36 de grade, de luni până miercuri Capitala se va afla sub cod roșu, cu maxime de 39 de grade și nopți tropicale. Directorul ANM, Elena Mateescu, a explicat la Antena 3 CNN că acest episod este „deosebit de sever”, precizând că „este posibil să ne apropiem de 45 de grade la nivelul temperaturilor resimțite”. Aceasta a adăugat că, de marți seară, gradul de instabilitate atmosferică ar putea crește în zonele de relief înalt.

 

Autoritățile și medicii recomandă populației măsuri stricte de protecție pentru a preveni incidentele medicale cauzate de căldură. Este esențială evitarea expunerii la soare între orele 11:00 și 18:00 și consumul a 1,5 – 2 litri de lichide pe zi, fără a aștepta senzația de sete. Sunt indicate apa și sucurile naturale, în timp ce băuturile cu cofeină sau alcoolul trebuie evitate complet, deoarece favorizează deshidratarea.

 

Alimentația trebuie să fie ușoară, bazată pe fructe și legume bogate în apă. Locuințele trebuie menținute răcoroase prin închiderea ferestrelor și a tragerii jaluzelelor pe timpul zilei. O atenție deosebită trebuie acordată copiilor, vârstnicilor și persoanelor cu afecțiuni cronice, care nu trebuie lăsați în vehicule parcate, chiar și pentru durate scurte.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!