BREAKING
NEWS

Record istoric în Danemarca, România sub asediu! Ce se întâmplă cu vremea

Danemarca a înregistrat sâmbătă un record istoric de temperatură, atingând 36,6 grade Celsius, cea mai ridicată valoare măsurată de la debutul monitorizărilor meteorologice în această țară, în anul 1874. Potrivit Institutului Meteorologic Danez (DMI), recordul a fost stabilit într-o localitate situată la nord de orașul Odense, pe fondul unui val de căldură extremă care afectează mare parte din continentul european, informează stiripesurse.ro.

Anunțul a fost făcut de serviciul meteorologic danez pe rețeaua socială X: „Cu 36,6 grade Celsius, la nord de Odense, am avut cea mai caldă zi măsurată vreodată de la începutul înregistrărilor, în 1874”. Această valoare neobișnuită pentru Europa de Nord confirmă intensitatea fenomenelor meteo extreme care traversează regiunea.

În România, meteorologii au extins sâmbătă avertizările de Cod roșu de caniculă, care vor viza aproape întreaga țară la începutul săptămânii viitoare. Dacă duminică vor fi sub avertizare 16 județe (Satu Mare, Maramureș, Bihor, Sălaj, Cluj, Alba, Arad, Hunedoara, Sibiu, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș, Bistrița-Năsăud, Suceava și Botoșani), de luni măsura se va aplica aproape integral pe teritoriul României, cu excepția județelor Brăila, Buzău, Constanța, Tulcea, Ialomița și Călărași, rămase sub Cod portocaliu.

Conform datelor transmise de Agerpres, se vor înregistra temperaturi maxime extreme, între 35 și 41 de grade Celsius, valori comparabile cu recordurile absolute pentru luna iunie. Disconfortul termic va fi deosebit de pronunțat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Nopțile vor fi, de asemenea, tropicale, cu minime ce nu vor coborî sub 17-25 de grade.

Avertizarea Cod roșu rămâne în vigoare până marți, 1 iulie, la ora 10.00. Ulterior, în a doua parte a zilei de marți, meteorologii estimează o creștere a instabilității atmosferice, în special în zonele montane și de deal.

Valul de căldură a generat probleme majore și în Franța, unde autoritățile au decis închiderea temporară a unor obiective turistice emblematice pentru a proteja vizitatorii. Turnul Eiffel, Muzeul Luvru și zonele în aer liber de la Disneyland Paris au fost afectate de aceste măsuri, în condițiile în care temperaturile au depășit pragul de 40 de grade Celsius în anumite regiuni.

Experții explică aceste fenomene prin apariția unui „blocaj Omega”, un sistem de înaltă presiune care reține aerul cald sub forma unei „cupole de căldură”. Organizația Meteorologică Mondială avertizează că Europa se încălzește de două ori mai rapid decât media globală, țări precum Italia, Spania, Portugalia, Elveția și Germania înregistrând temperaturi cu aproximativ 10 grade peste normalul perioadei din cauza schimbărilor climatice.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!