BREAKING
NEWS

România, sub cod galben de inundații! 29 de județe vizate

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o avertizare de Cod galben pentru fenomene hidrologice periculoase, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00.

Conform informațiilor transmise de stiripesurse.ro, avertizarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, precum și viituri rapide pe râurile mici, care pot genera inundații locale. De asemenea, hidrologii anticipează creșteri ale debitelor și nivelurilor pe anumite cursuri de apă, existând riscul depășirii cotelor de atenție.

Județele vizate de această alertă sunt Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Ilfov, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea și Vrancea.

Specialiștii atrag atenția că probabilitatea și intensitatea fenomenelor ar putea fi mai ridicate pe râurile mici din județele Cluj, Hunedoara, Sibiu, Vâlcea, Buzău și Vrancea.

În acest context, autoritățile au transmis recomandări clare pentru populație: „În acest context populația este rugată să urmărească informațiile oficiale, să evite deplasările în apropierea cursurilor de apă și traversarea zonelor inundabile, să nu staționeze pe poduri sau în albiile minore ale râurilor și să ia măsuri pentru protejarea bunurilor aflate în zone expuse”.

Cetățenii sunt sfătuiți să respecte indicațiile autorităților locale și ale structurilor pentru situații de urgență. Hidrologii au anunțat că vor monitoriza evoluția fenomenelor și vor reveni cu actualizări ale prognozei în funcție de situația din teren.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!