BREAKING
NEWS

Se topește România! ANM a anunțat cod galben de caniculă. Ce se întâmplă maine și cum să te protejezi de cele 35 grade

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod galben de caniculă valabilă pentru cea mai mare parte a României, joi, 25 iunie. Conform meteorologilor, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această perioadă a anului, maximele atingând pragul de 35 de grade Celsius, în timp ce disconfortul termic va fi unul pronunțat în majoritatea regiunilor.

Atenționarea este valabilă în intervalul orar 12.00 – 21.00. Potrivit datelor preluate de la redactia.ro, cele mai ridicate valori termice sunt așteptate în vestul și nord-vestul țării, pe măsură ce valul de căldură din Europa de Vest se extinde către est.

„Joi, 25 iunie, în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Transilvaniei, sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă”, a transmis ANM.

În zonele de câmpie, indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Această situație poate afecta sever persoanele vulnerabile, copiii, vârstnicii și pacienții cu afecțiuni cronice. Medicii recomandă evitarea deplasărilor la orele prânzului, hidratarea constantă și protejarea împotriva expunerii directe la soare.

Acest episod de caniculă vine în contextul unor temperaturi extreme înregistrate în restul Europei. În Franța, mercurul din termometre a urcat până la 43 de grade, iar la Paris s-au înregistrat aproape 41 de grade. Din cauza căldurii, obiective emblematice precum Muzeul Luvru și Turnul Eiffel au fost închise mai devreme, oficialii muzeului Luvru declarând că instituția „nu este suficient de adaptată la schimbările climatice”.

Tragediile nu au lipsit în statele occidentale, unde peste 40 de persoane au murit înecate în incidente legate de caniculă în Franța. De asemenea, în Biarritz, o femeie a murit după prăbușirea unei porțiuni de stâncă lângă plajă. În Marea Britanie, ziua de miercuri a fost cea mai caldă zi de iunie din istorie, cu 36,1 grade înregistrate la Gosport.

Și alte state precum Spania, Italia și Germania se confruntă cu avertizări de tip cod roșu și portocaliu. În Spania, temperaturile medii zilnice au stabilit noi recorduri pentru luna iunie, în timp ce în Germania, autoritățile din mai multe regiuni au solicitat populației să utilizeze apa cu moderație și au interzis grătarele pentru a preveni riscul de incendii.

Specialiștii de la serviciul climatic Copernicus avertizează că Europa este continentul care se încălzește cel mai rapid, având un ritm dublu față de media globală. Această tendință aduce veri tot mai fierbinți și o presiune constantă asupra resurselor naturale și siguranței publice.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!