BREAKING
NEWS

Te sufoci de cald! ANM a emis Cod Roșu: Temperaturi de 41 de grade și nopți tropicale. Când vine răcoarea?

România se confruntă cu un val de caniculă extremă, temperaturile urmând să atingă cote critice, apropiate de recordurile absolute ale lunii iunie. Potrivit directorului Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), Elena Mateescu, valorile termice vor continua să crească semnificativ în zilele următoare.

„De mâine (duminică – n.r.), temperaturile vor fi în creștere. Codul roșu vizează în mod deosebit Crișana, Maramureș, Transilvania, în nordul Moldovei, acolo unde maximele se vor apropia, mai ales în aceste regiuni, de 39-40°C”, a explicat șefa ANM, conform informațiilor citate de România TV.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar disconfortul termic va fi accentuat și de nopțile tropicale, cu minime cuprinse între 17 și 25 de grade Celsius. Elena Mateescu avertizează că, pentru un final de iunie, aceste valori se apropie de extremele istorice înregistrate în regiunile centrale și nordice ale țării.

În ceea ce privește temperatura resimțită de organism, aceasta poate depăși pragul de 40-45 de grade Celsius. Menționăm că aceste valori estimate se vor înregistra la umbră, context în care, pe fondul unei umidități ridicate, populația va resimți un disconfort mult mai mare decât valorile măsurate oficial.

Directorul ANM a amintit și recordurile absolute ale lunii iunie înregistrate în țara noastră: 42°C la Oravița, pe 29 iunie 1938, și 40,3 grade în București, pe 20 iunie 1918. „Iată că este posibil ca mai ales duminică, luni și marți să atingem vârful acestui episod la foarte multe stații să ne apropiem de recordurile absolute ale unui final de lună iunie în țara noastră”, a declarat aceasta.

Avertizarea de cod roșu a fost extinsă ca durată și arie, vizând acum Banatul, Crișana, Maramureșul, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei, inclusiv Bucureștiul. În aceste regiuni, maximele vor oscila între 35 și 41 de grade Celsius, iar temperaturile nocturne vor rămâne ridicate.

O schimbare a condițiilor meteorologice este așteptată începând de marți seară. Instabilitatea atmosferică se va accentua, în special în zonele de deal și munte, aducând o scădere a temperaturilor până la cel mult 31-32 de grade Celsius, a precizat directorul ANM într-o intervenție la Digi24.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!