
O româncă în vârstă de 40 de ani, originară din localitatea Trei Sate, județul Mureș, și-a pierdut viața într-un incident violent petrecut în localitatea Nettetal din Germania. Femeia lucra ca sezonieră la o fermă de căpșuni și a fost victima unui atac cu cuțitul chiar înainte de a începe programul de muncă, transmite publicația Cancan.
Tragedia a avut loc luni dimineață, pe data de 22 iunie, în urma unui conflict spontan care a degenerat rapid. Agresorul, un cetățean român în vârstă de 25 de ani, a atacat-o pe femeie, dar și pe partenerul de viață al acesteia și pe un alt tânăr de aceeași vârstă. În timp ce femeia a decedat la scurt timp după ce a fost transportată la spital, iubitul ei a suferit răni grave și urmează să fie supus unei intervenții chirurgicale.
Autoritățile germane l-au reținut pe suspectul de 25 de ani, acesta fiind plasat în arest preventiv pe durata desfășurării anchetei. Polițiștii încearcă acum să determine cauzele exacte care au dus la acest gest extrem. Un element bizar investigat de oamenii legii este un mesaj postat de agresor pe rețelele de socializare cu puțin timp înainte de comiterea faptei.
„Toată lumea știe ce face, știe de ce face acel lucru, cum îl face și știe, de asemenea, ce poate pierde din această cauză”, a scris bărbatul în mediul online, conform sursei citate. Femeia ucisă era mama a doi copii, care au rămas acum fără sprijinul matern în urma atacului sângeros de la ferma din Germania.