BREAKING
NEWS

Adio, ora de vară! Decizia uriașă luată chiar acum. Ce se întâmplă cu toate ceasurile de pe 20 septembrie

Începând cu duminică, 20 septembrie, la ora 02:00, Marocul va reveni definitiv la ora Greenwich (GMT). Măsura anunțată de autoritățile de la Rabat pune capăt unei perioade de opt ani în care țara a utilizat permanent ora de vară (GMT+1), după o serie de dezbateri intense la nivel național, informează AFP, conform datelor preluate de Hotnews.ro.

Tranziția inițială către ora de vară a avut loc în anul 2008, fiind aplicată doar în intervalul aprilie-septembrie pentru a reduce consumul energetic și a sincroniza activitățile economice cu partenerii europeni. Ulterior, în 2018, Executivul a decis prin decret ca ora GMT+1 să rămână valabilă pe tot parcursul anului, cu excepția perioadei de Ramadan, invocând dorința de a evita perturbările cauzate de schimbările orare sezoniere.

Totuși, această politică a generat o opoziție crescută din partea cetățenilor, apărând tot mai multe îndoieli referitoare la eficiența reală a economisirii energiei și la efectele negative asupra stării de sănătate, în special în cazul tinerilor. Premierul Aziz Akhannouch a precizat că decizia actuală de a reveni la GMT reprezintă un răspuns la așteptările populației, menționând necesitatea de a „remedia dificultăţile pe care ora suplimentară le-a cauzat cetăţenilor”.

Hotărârea are și o conotație politică importantă, fiind adoptată cu mai puțin de trei luni înainte de alegerile legislative stabilite pentru 23 septembrie. Recent, fostul prim-ministru Abdelilah Benkirane declarase că formațiunea sa, Partidul Justiţiei şi Dezvoltării, va elimina ora de vară dacă va câștiga scrutinul și va reveni la conducerea guvernului.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!