
Un incident rutier serios a avut loc joi seară în districtul austriac Sankt Veit an der Glan, implicând un microbuz în care se aflau opt cetățeni români. Vehiculul a părăsit carosabilul și s-a prăbușit într-o râpă de aproximativ zece metri adâncime, conform informațiilor transmise de presa locală.
La volanul autovehiculului se afla un bărbat de 36 de ani, tot de cetățenie română. Autoritățile austriece au precizat că, imediat după parcurgerea unei curbe la dreapta, șoferul a pierdut controlul direcției, moment în care mașina a ieșit de pe șosea și s-a răsturnat pe plafon în prăpastie.
În urma impactului, cinci pasagere au suferit leziuni. Cea mai grav afectată dintre victime a primit primul ajutor la fața locului, fiind ulterior preluată de elicopterul medical C11 și transportată de urgență la spitalul din Klagenfurt.
Celelalte patru femei aflate în microbuz au suferit răni ușoare. Acestea au fost preluate de echipajele de prim ajutor și transportate la unitatea medicală din localitatea Friesach, unde au beneficiat de investigații și îngrijiri de specialitate.