
Doi vârstnici, în vârstă de 83 şi, respectiv, 79 de ani, au fost găsiţi fără viaţă în apartamentul lor din sectorul 6 al Capitalei, sâmbătă, 12 aprilie. Blocul în care locuiau victimele este situat pe Bulevardul Constructorilor, în zona Crângaşi, potrivit unor surse din cadrul anchetei, citate de cotidianul Libertatea.
Tragicul incident a fost semnalat autorităţilor de către fiul celor doi pensionari în jurul orei 11:30 dimineaţa, după ce acesta a simţit un miros puternic de gaz şi nu a putut intra în apartamentul părinţilor săi. În urma apelului făcut la 112, echipajele de intervenţie ajunse imediat la faţa locului nu au mai putut face nimic pentru salvarea vârstnicilor, constatând decesul acestora.
Cinci zile de frig şi tragedia cauzată de monoxidul de carbon
Potrivit primelor concluzii ale specialiştilor, cauza decesului celor doi bătrâni a fost asfixierea cu monoxid de carbon, rezultată dintr-o scurgere accidentală de gaze. Cei doi soţi au fost nevoiţi să ţină aragazul aprins peste noapte din cauza frigului persistent din locuinţă, iar ulterior au uitat să îl mai închidă. În blocul respectiv, căldura lipsea de cel puţin cinci zile, potrivit informaţiilor oferite în cadrul anchetei preliminare.
Nicușor Dan confirmă problemele din sistemul de termoficare din zonă
Întrebat despre tragicul eveniment, primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, a transmis condoleanţe familiei victimelor şi a recunoscut că în zona cartierului Crângaşi, serviciul de furnizare a căldurii şi apei calde a funcționat defectuos în ultima perioadă.
„În primul rând, condoleanţe familiei, tot timpul un astfel de eveniment este foarte trist. Am verificat informaţia. Există… În zona respectivă a fost căldură, dar a fost sub parametri. Adică şi căldura, şi apa caldă au fost sub parametri. Asta este ce pot să spun”, a declarat primarul Nicuşor Dan în cursul zilei de sâmbătă.
Primarul Capitalei afirmă că a realizat o modernizare semnificativă a sistemului termic
În ciuda tragediei, edilul Capitalei susţine că, în mandatul său, s-au făcut eforturi considerabile pentru remedierea problemelor cronice ale sistemului bucureştean de termoficare, multă vreme afectat de lipsa investiţiilor.
„Mai mult de atât, sunt primarul care a încercat să rezolve cât mai… şi, în opinia mea, a reuşit să rezolve cât mai mult din sistemul de termoficare neglijat ani de zile. Adică, noi am făcut 200 de kilometri, faţă de 120 câţi au făcut cei dinaintea noastră. Cam asta este realitatea. Şi o să mai fie avarii, din păcate”, a completat Nicuşor Dan, candidat la alegerile prezidenţiale din 4 mai.