BREAKING
NEWS

Majorarea salariului minim în Germania amenință fermele de legume: faliment sau automatizare forțată?

Căpșunile românești
Căpșunile românești

Fermierii germani își exprimă îngrijorarea față de planurile guvernamentale de majorare a salariului minim la 15 euro pe oră din 2025, motivând că această măsură ar pune în pericol culturile care necesită multă muncă manuală, precum salata, ridichile sau sparanghelul. În prezent, salariul minim pentru muncitorii sezonieri este de 12,82 euro pe oră, însă o creștere semnificativă ar determina agricultorii să renunțe la astfel de culturi sau să se orienteze către metode mecanizate, susțin aceștia.

Johannes Zehfuß, reprezentant al Asociației Fermierilor și Viticultorilor, avertizează că „pentru o fermă de legume de 150 de hectare, un salariu minim de 15 euro ar însemna faliment”. Această opinie reflectă temerile din sector privind sustenabilitatea economică a exploatațiilor agricole în contextul unor costuri salariale în creștere.

Solicitări și reacții din partea organizațiilor agricole și sindicale

Federația Germană a Fermierilor (DBV) solicită o excepție de la aplicarea salariului minim pentru muncitorii sezonieri, majoritatea provenind din străinătate, în special din România. „Avem nevoie de o soluție specială pentru agricultură”, a declarat președintele DBV, Joachim Rukwied.

Pe de altă parte, sindicatele resping categoric această propunere, subliniind că toți angajații trebuie să beneficieze de aceleași drepturi, indiferent de tipul contractului. Rüdiger Stein, directorul DGB în regiunea Pfalz, avertizează că „odată ce deschizi din nou ușa excepțiilor, se creează o breșă care permite evitarea salariului minim”. În plus, reprezentanții IG BAU amintesc că angajatorii din agricultură beneficiază deja de facilități, precum deducerea costurilor pentru cazare și hrană ale muncitorilor sau taxe reduse pentru angajarea sezonierilor.

Scăderea numărului muncitorilor din Europa de Est în agricultură

Numărul muncitorilor sezonieri din Europa de Est care lucrează în agricultura germană a scăzut semnificativ în ultimii ani. Conform datelor publicate de Profit.ro, în 2015 lucrau în acest sector aproximativ 5.650 de polonezi și 4.750 de români. În 2023, numărul polonezilor a scăzut la doar 2.200, iar cel al românilor la 5.100, o diminuare mai puțin pronunțată, dar totuși semnificativă.

Deși landul Saxonia Inferioară a anunțat în martie înființarea unui centru de recrutare destinat facilitării angajării lucrătorilor calificați străini, fermierii rămân sceptici cu privire la eficiența acestei măsuri. Klaus Schneider, președintele Asociației Viticultorilor Germani, evidențiază că „majorarea salariului minim va accentua și mai mult dificultățile economice pentru multe exploatații deja aflate într-o situație precară”.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!