BREAKING
NEWS

Cum 30.000 de euro economisiți o viață au ars într-un incendiu: visul unei mașini s-a făcut scrum în podul unei case din Timișoara

Un incendiu devastator a mistuit acoperișul unei case din Timișoara, distrugând o sumă importantă de bani ascunsă în podul locuinței. Gheorghe Pleș, proprietarul casei, și-a pierdut economiile de-o viață, în valoare de 30.000 de euro, pe care le ascunsese cu grijă în dulapul din pod, considerând că acolo vor fi în siguranță. Flăcările au cuprins rapid acoperișul, iar banii au ars înainte ca pompierii să poată interveni eficient.

Detalii despre incident și pierderile suferite

Tragedia a avut loc chiar în ziua onomastică a lui Gheorghe Pleș, care a primit vestea devastatoare în timp ce se afla la serviciu. „Mi-am distrus şi eu munca mea de o viaţă. Mi-au ars banii. Nu mai am nimic, sunt gata. Sunt terminat”, a declarat bărbatul pentru Adevărul.ro.

Banii, economisiți cu mare efort, erau depozitați în dulapul din pod, înveliți într-o folie de aluminiu specială, menită să protejeze împotriva focului. Cu toate acestea, focul a mistuit totul. „Erau în pod, în dulap şi în dulapul ăla erau haine de pat, din alea vechi, de la bunica şi acolo erau puşi şi înveliţi într-o folie de aluminiu din aia de nu arde. Dar totuşi a ars”, a explicat Gheorghe Pleș. Visul său de a-și cumpăra o mașină nouă, după ce actualul autoturism avea 21 de ani, s-a spulberat în câteva clipe: „Voiam să-mi cumpăr o maşină că am maşină de 21 de ani. Şi uite că… mi s-a dus visul”.

Intervenția și cauzele incendiului

La izbucnirea incendiului, fiul proprietarului, Marius Gheorghe Pleș, care locuiește vizavi, a observat că locuința a fost cuprinsă de flăcări. „Noi stăm vizavi de casa care a luat foc. La un moment dat s-a luat curentul. Când am ajuns să văd ce se întâmplă, deja ea luase foc. Am reuşit să iau un extinctor de maşină, am stins siguranţa, dar, din păcate, s-a extins la acoperiș”, a povestit acesta.

Cauza probabilă a incendiului este o siguranță electrică defectă, despre care Gheorghe Pleș era deja informat și pentru care contactase furnizorul de energie în vederea unei reparații.

Potrivit declarației lui Cătălin Gavrilă, reprezentant al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Timiș, „La ajungerea echipajului la faţa locului, incendiul se manifesta generalizat la acoperişul casei, pe o suprafaţă de aproximativ 100 mp”.

Context: Riscurile păstrării economiilor în casă

Tot mai mulți români aleg să-și păstreze economiile în locuințe, din motive precum neîncrederea în sistemul bancar sau dorința de a avea banii la îndemână. Această practică poate însă avea consecințe grave. În anul precedent, un bărbat s-a prezentat la Banca Națională a României cu bancnote parțial arse, după ce le ascunsese în sobă, având însă noroc că banca i-a schimbat banii, acestea fiind încă identificabile.

În 2023, un alt incendiu a afectat un bărbat din Dej, care a pierdut 60.000 de lei depozitați într-un borcan ascuns în fânul din hambar, exemplificând astfel riscurile ascunderii economiilor în locuri improvizate din gospodării.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!