BREAKING
NEWS

Alertă în România! Bărbat în comă după o înțepătură de țânțar! Virusul West Nile a lovit fără să iasă din țară!

Un bărbat de 57 de ani din Timișoara a ajuns în comă după ce a fost infectat cu virusul West Nile, deși nu a părăsit recent teritoriul României. Inițial diagnosticat cu simptome asemănătoare unei răceli, pacientul a fost tratat la domiciliu, însă starea sa s-a agravat rapid, necesitând internarea în stare gravă la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara.

De la simptome ușoare la stare critică

Bărbatul s-a prezentat pentru prima dată la un spital din Lugoj, unde a acuzat febră, dar fără alte semne evidente care să sugereze o infecție severă. A primit tratament cu antibiotic și a fost externat. Cu toate acestea, după câteva zile, simptomele s-au intensificat semnificativ, iar pacientul a fost transferat de urgență la Spitalul „Victor Babeș” din Timișoara, pe 23 aprilie.

Internare în Terapie Intensivă și prognostic rezervat

În prezent, bărbatul se află în comă, este intubat și internat în secția de Terapie Intensivă. Medicii au caracterizat prognosticul drept extrem de rezervat, subliniind severitatea cazului.

Transmitere locală a virusului West Nile

Un aspect remarcabil al acestui caz este că infecția cu virusul West Nile a fost contractată pe teritoriul României, prin înțepătura unui țânțar-tigru, specie deja prezentă în țară. Pacientul nu a călătorit în zone tropicale sau alte regiuni cu risc crescut, ceea ce indică o transmitere locală a virusului.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!