
Noaptea trecută, un adolescent în vârstă de 17 ani din Timișoara a murit după ce a căzut dintr-o barcă în lacul Colibița, situat în județul Bistrița-Năsăud. Tânărul se afla în zonă împreună cu un grup de prieteni, iar după ce a căzut în apă, nu a mai reușit să iasă la suprafață. Autoritățile au intervenit prompt, însă, în ciuda eforturilor, adolescentul a fost găsit decedat la aproximativ 30 de metri de mal.
Incidentul a avut loc în cursul nopții trecute, când băiatul, aflat în excursie alături de prietenii săi, a căzut în lacul Colibița. Imediat după apelul primit, la fața locului au fost mobilizate forțe și mijloace din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Bistrița-Năsăud, printre care un echipaj de pompieri cu barcă de la Stația de Pompieri Prundu Bârgăului, echipajul de scafandri de la Detașamentul de Pompieri Bistrița, precum și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița-Năsăud.
„La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul ISU Bistrița-Năsăud: un echipaj de pompieri cu barcă de la Stația de Pompieri Prundu Bârgăului și echipajul de scafandri de la Detașamentul de Pompieri Bistrița, precum și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița Năsăud”, au transmis reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud.
După aproximativ trei ore de căutări, scafandrii au reușit să îl localizeze pe adolescent fără viață, la o distanță de circa 30 de metri de mal. Trupul neînsuflețit a fost extras și adus la mal pentru a fi predat autorităților competente.
„După aproximativ trei ore, tânărul a fost găsit de către echipajul de scafandrii din cadrul ISU Bistrița-Năsăud, extras și adus la mal. Acesta se afla la o distanță de aproximativ 30 m de mal”, au precizat pompierii.