
Un grav accident rutier s-a produs duminică seara, 4 mai 2025, pe Drumul Național 17, în municipiul Bistrița, unde un tânăr motociclist în vârstă de 26 de ani a decedat în urma coliziunii cu un autoturism condus de o femeie de 44 de ani. Impactul a fost fatal pentru Ovidiu Roman, care nu a supraviețuit evenimentului tragic.
Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Bistrița Năsăud, accidentul a avut loc la intersecția DN17 cu o stradă din municipiu, când autoturismul condus de femeia de 44 de ani a intrat în coliziune cu motocicleta condusă de tânăr. Șoferița a fost testată cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost negativ.
„Mai multe echipaje din cadrul Biroului Rutier Bistrița și Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident rutier pe Drumul Național 17, în Bistrița. Din primele verificări efectuate la fața locului a reieșit faptul că la intersecția Drumului Național 17 cu o stradă din municipiu, o femeie de 44 de ani, din Bistrița, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu o motocicletă, condusă de un tânăr de 26 de ani, tot din Bistrița. Din nefericire, accidentul s-a soldat cu decesul tânărului. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ”, au precizat reprezentanții IPJ Bistrița Năsăud.
Ovidiu Roman era căsătorit și avea un băiețel în vârstă de doi ani, care a rămas acum orfan de tată. El a lucrat mai mulți ani în străinătate, revenind recent în țară.
Familia lui Ovidiu se pregătește să îl conducă pe ultimul drum, iar durerea este profundă, în special pentru soția tânărului motociclist. Aceasta a transmis un mesaj emoționant pe rețelele de socializare, în memoria soțului său.
„Promit să te iubesc încă 10 vieți de acum încolo! Noi știm iubirea noastră, noi ne știm pe noi, iar noi ne-am iubit trecând peste orice fapt! Cel ce veghează asupra noastră ești TU, iar eu și Denis promitem să te facem mândri de noi! Te iubim, tati!”