
Un bărbat de 74 de ani din Bistrița a decedat după ce a provocat un accident rutier grav, în urma căruia o femeie și doi copii gemeni în vârstă de doi ani, pe care îi transporta cu mașina, au scăpat nevătămați. Incidentul s-a petrecut pe DN 17, la ieșirea din cartierul Unirea, după ce șoferul a pierdut controlul volanului, a pătruns pe contrasens, a doborât un gard și a intrat în coliziune cu un palet de pavaje.
<pȘoferul, care luase la ocazie o tânără de 25 de ani și cei doi copii ai acesteia, circula pe drumul național când, după aproximativ trei kilometri, a pierdut controlul mașinii. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere arată cum autoturismul a intrat pe contrasens, a rupt un gard și s-a oprit după impactul cu un palet cu pavaje. Martorii au reacționat prompt, apelând numărul de urgență 112.
Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud, a precizat că „conducătorul auto a fost găsit blocat în autoturism, în stare de inconștiență, în stop cardiorespirator, s-a început aplicarea protocolului de resuscitare”. Din păcate, în ciuda eforturilor echipajelor medicale, bărbatul a decedat la scurt timp.
Femeia și cei doi copii, care se aflau pe bancheta din spate, au scăpat fără leziuni. Aceștia au fost evaluați medical, însă nu au necesitat internare. Un martor a declarat că „posibil să i se făcut rău la volan, a intrat pe contrasens, a rupt panoul acela electric de acolo și a ajuns unde se vede”.