
Un tânăr în vârstă de 27 de ani, cu domiciliul în Bocșa, județul Caraș-Severin, a fost sancționat cu o amendă de 30.000 de lei după ce a fost surprins aruncând resturi rezultate din schimbarea mobilei pe marginea drumului, pe Calea Aradului din Timișoara. Incidentul a fost semnalat de locuitori prin intermediul rețelelor sociale, iar polițiștii locali au intervenit prompt, identificând și sancționând persoana responsabilă.
Potrivit reprezentanților Poliției Locale Timișoara, „polițiștii locali din cadrul Serviciului Protecția Mediului au identificat și sancționat, în cursul zilei de azi, un bărbat care a abandonat deșeuri pe Drumul European 671, pe traseul dintre Timișoara și Arad. Verificările au avut loc ca urmare a autosesizării polițiștilor locali după ce cazul a fost postat în mediul online. Este vorba despre un bărbat de 27 de ani, cu domiciliul în localitatea Bocșa, Caraș-Severin. Cel în cauză a abandonat din autoturism resturi de la montarea de mobilier, motiv pentru care a fost sancționat cu 30.000 de lei, conform OUG 92/2021. Bărbatul a igienizat locația și a predat deșeurile unui operator autorizat. Atragem atenția celor care intenționează să scape de astfel de deșeuri să respecte legislația deoarece astfel de fapte se sancționează drastic.”
După aplicarea sancțiunii, tânărul a fost obligat să curețe zona unde a abandonat deșeurile, iar acestea au fost predate unui operator autorizat pentru gestionarea corespunzătoare.
Acțiunea Poliției Locale subliniază vigilența autorităților în combaterea abandonului ilegal de deșeuri, o problemă de mediu tot mai frecventă în zona metropolitană Timișoara, și mesajul ferm adresat cetățenilor privind respectarea normelor legale în domeniul protecției mediului.