
Un tânăr în vârstă de 28 de ani, suspectat de furt, a agresat un polițist din cadrul Secției 18 din Capitală, încercând să scape de arestare, după care s-a baricadat într-o scară de bloc din Sectorul 5 și a amenințat că se va sinucide. Incidentul a avut loc sâmbătă, 10 mai 2025, iar după intervenția negocitorilor, bărbatul a fost convins să renunțe la gestul său, anunță Poliția Capitalei. Suspectul este acuzat că ar fi furat lănțișorul unei femei în vârstă de 74 de ani, în urmă cu aproximativ o lună.
Polițiștii Secției 18 l-au depistat pe tânăr pe o stradă din Sectorul 5, iar în momentul în care au intervenit pentru a-l reține, bărbatul a mușcat un agent la mâna dreaptă și l-a lovit cu pumnul în zona feței. Ulterior, acesta a fugit și s-a refugiat într-un imobil din apropiere, amenințând că se va sinucide.
„Astăzi, 10 mai 2025, polițiști din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București – Secția 18 Poliție au acționat în vederea prinderii unui bărbat, bănuit de săvârșirea infracțiunii de tâlhărie, pe numele căruia era emis un mandat de aducere. În fapt, poliţişti din cadrul Secției 18 Poliție, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat, pe o stradă din Sector 5, un bărbat, bănuit de săvârșirea infracțiunii. Menționăm faptul că în momentul interceptării, bărbatul nu a respectat indicațiile polițiștilor și a încercat să fugă, iar în momentul în care a fost prins a agresat fizic un polițist, prin aceea că l-a mușcat la nivelul mâinii drepte și l-a lovit cu pumnul în zona feței, reușind astfel să se sustragă. Bărbatul a intrat ulterior, într-un imobil, unde s-a baricadat și a amenințat că va recurge la acte de violență asupra propriei persoane. Astfel, au fost solicitate de îndată și echipe de negociatori din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale. În urma activităților desfășurate bărbatul a renunțat la gestul său.”, au transmis autoritățile.
Conform sursei oficiale, bărbatul era căutat în baza unui mandat de aducere emis pentru cercetări privind o tâlhărie comisă pe 23 aprilie 2025. Atunci, o femeie în vârstă de 74 de ani a reclamat la Poliție că i-a fost smuls lănțișorul pe care îl purta la gât.
„Acesta a fost condus la sediul Secției 18 Poliție, în vederea audierii. Față de acesta vor fi dispuse măsurile legale care se impun. Menționăm faptul că, în cauză, a fost sesizată unitatea de parchet competentă. De asemenea, precizăm faptul că pe numele bărbatului, în vârstă de 28 de ani, era emis un mandat de aducere, acesta fiind cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de tâlhărie, care ar fi avut loc la data de 23 aprilie 2025. În acest context menționăm faptul că polițiștii din cadrul subunității au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că o femeie, în vârstă de 74 de ani, ar fi fost deposedată, prin smulgere, de lănțișorul pe care îl purta. Cercetările sunt continuate de către polițiști din cadrul Secției 18 Poliție, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 5, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie.”, mai transmit reprezentanții Poliției Capitalei.