BREAKING
NEWS

Coşmarul a luat sfârşit! Tatăl vitreg condamnat la 20 de ani, mama la 10 ani pentru abuzul a două surori din Mehedinţi! Daune morale record de 100.000 de euro!

Curtea de Apel Craiova a dispus plata unor daune morale record, în valoare totală de 100.000 de euro, în cazul a două surori din Mehedinţi care au fost victime ale unor abuzuri sexuale repetate timp de trei ani din partea tatălui lor vitreg, fost poştaş. Bărbatul a fost condamnat la 20 de ani de închisoare, iar mama fetelor, care a fost conştientă de aceste fapte şi nu a intervenit, a primit o pedeapsă de 10 ani cu executare pentru complicitate. În urma sentinţelor, cele două fete, în vârstă de 12 şi 15 ani, au fost preluate în grija statului.

Detalii despre caz și anchetă

Coşmarul celor două surori a început acum patru ani, când una dintre ele avea doar 11 ani. Deşi le-au povestit mamei lor despre abuzurile la care erau supuse, femeia a ales să păstreze tăcerea şi nu a sesizat autorităţile competente. Situaţia a fost adusă la cunoştinţa instituţiilor abia după ce una dintre fete a relatat experienţele consilierei şcolii.

Procesul şi sentinţele

Investigaţiile au confirmat că tatăl vitreg a comis abuzuri sexuale repetate, fiind găsit vinovat de agresiune sexuală şi viol. Curtea de Apel Craiova l-a condamnat la 20 de ani de detenţie. În acelaşi timp, mama fetelor a fost găsită vinovată de complicitate, primind o pedeapsă de 10 ani de închisoare cu executare, ca urmare a tăcerii şi inacţiunii sale.

Despăgubiri şi măsuri de protecţie

În ceea ce priveşte repararea morală a victimelor, instanţa a stabilit ca ambii părinţi să plătească despăgubiri în valoare totală de 100.000 de euro celor două fete. Decizia Curţii de Apel este definitivă, iar, pentru a asigura protecţia şi sprijinul necesar, fetele au fost preluate în grija statului.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!