
Un bărbat în vârstă de 58 de ani a fost salvat după ce a căzut într-o fântână adâncă de 12 metri, cu un diametru de 90 de centimetri, în comuna Ștefănești, județul Vâlcea. Intervenția salvatorilor alpiniști de la Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Vâlcea a fost una rapidă și de mare risc, evitând o tragedie iminentă.
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Vâlcea, bărbatul era conștient în momentul în care a început intervenția. În zonă au fost mobilizate mai multe echipaje de pompieri din Râmnicu Vâlcea și Drăgășani, fiind implicate patru autospeciale și o ambulanță SMURD. Operațiunea a presupus coborârea unui membru al echipajului de alpiniști în fântână, care a comunicat constant cu victima pentru a o încuraja și a-i asigura sprijin moral pe durata intervenției.
„Imediat după sosirea salvatorilor, la fața locului a fost format dispozitivul de extragere în siguranță a persoanei. Un membru al echipajului de alpiniști a fost coborât în fântână, iar în tot acest timp a comunicat cu victima încurajând-o. După ce a fost asigurată victima cu dispozitive specifice în aceste situații, atât salvatorul, cât și bărbatul căzut în fântână au fost ridicați la suprafață, iar victima a fost preluată de echipajele medicale, acestea acordându-i îngrijirile medicale de urgență. Intervenția pompierilor vâlceni a fost una cu grad mare de risc și contracronometru, întrucât victima putea în orice moment să își piardă cunoștința din cauza rănilor suferite în urma căderii de la înălțime și a hipotermiei”, a declarat reprezentantul ISU Vâlcea.
Bărbatul a suferit răni la cap și, după acordarea primului ajutor la fața locului, a fost transportat la Compartimentul de Primiri Urgențe din Drăgășani pentru investigații și tratament suplimentar.