BREAKING
NEWS

Tragedie în Iași! Tânăra care a mers la medic cu dureri de plămâni a murit după câteva ore! Mama o acuză pe doctor!

O tânără de 30 de ani din Iași a fost găsită decedată în propria baie, la scurt timp după ce s-a întors din vacanța de 1 Mai. Potrivit raportului medico-legal, cauza morții a fost un infarct. Cu doar câteva ore înainte, aceasta se prezentase la medicul de familie, acuzând dureri la nivelul plămânilor, simptome pentru care a primit tratament specific unei răceli. Familia victimei contestă însă diagnosticul și gestionează tragedia cu reproșuri la adresa medicului care a consultat-o.

Tragedie în Iași: Oana s-a simțit rău după vacanța de 1 Mai

Oana, o tânără de 30 de ani din Iași, a revenit recent dintr-un pelerinaj în zona Sucevei, desfășurat în minivacanța de 1 Mai. La scurt timp după întoarcere, a început să acuze stări de rău, inclusiv dificultăți respiratorii și dureri în piept. Mama sa a declarat că fiica ei a mers la medicul de familie, care i-a pus diagnosticul de răceală pulmonară și i-a prescris un tratament. Cu toate acestea, în noaptea următoare, Oana a suferit un infarct și a fost găsită moartă în baie.

Declarațiile mamei: „Cum să creadă că e o răceală, când ea făcuse un preinfarct?”

„Cu o zi înainte să moară, a fost la medicul de familie. Era epuizată maxim. În cele patru zile de minivacanță a fost în pelerinaj cu soțul ei pe la mănăstiri în Suceava. S-au întors seara, iar când să ajungă acasă, a spus că simte că nu i se mai umple plămânul cu aer. A mers la medic, iar acestuia i-a spus că o dor plămânii și că nu are aer. Medicul i-a spus că e o răceală și i-a dat tratament. Cum să creadă că e o răceală, când ea făcuse un preinfarct? Mi-a spus chiar ea că i-a spus medicului despre durerea din piept. După-amiaza a făcut preinfarct, iar dimineața, la 5:00, am găsit-o moartă în baie”, a povestit mama tinerei.

Femeia a mai precizat că Oana a mers la consultație cu taxiul, deoarece se simțea prea rău pentru a conduce și că avea medicamente acasă.

Reacția medicului de familie: pneumonie, nu infarct

Medicul de familie care a consultat-o pe Oana a explicat că pacienta s-a prezentat cu dureri la nivelul plămânilor și dificultăți respiratorii, iar în urma examinării a stabilit diagnosticul de pneumonie, prescriind un tratament pe bază de antibiotic. Doctorul susține că tânăra nu a menționat dureri specifice infarctului, precum cele precordiale sau iradiate în membrul superior stâng, și că istoricul său medical nu indica probleme cardiace.

„Ea a fost la consultație pe 6 mai 2025. Nu a existat suspiciune de infarct, nu era în evidență cu probleme cardiace și nu mi-a spus că are dureri în piept sau în mâna stângă. A menționat doar că a tras un aer rece în piept, că o dor plămânii și că nu are aer. Am tratat ce am găsit: o răceală. În 2025 a mai venit de trei ori la cabinet pentru alte probleme, inclusiv dermatologice și răceli, iar în 2024 a mai fost o dată. I-am administrat tratament bronhodilatator și antibiotic, deoarece avea pneumonie. Nu am considerat cazul o urgență cardiologică. Pneumonia a agravat însă problemele cardiace, care nu erau cunoscute. Antibioticul are nevoie de cel puțin 24 de ore pentru a-și face efectul, iar ea probabil a apucat să ia doar prima doză. Îmi pare rău, este o tragedie”, a declarat medicul, conform sursei bzi.ro.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!