
Un accident rutier petrecut vineri, 16 mai, în municipiul Brăila a dus la rănirea a trei adolescenți – două fete în vârstă de 17 ani și un băiat de 16 ani – după ce un autoturism a pătruns pe trotuarul unde aceștia se aflau. Incidentul s-a produs în apropierea Colegiului Tehnic „C.D. Neniţescu”, iar victimele au fost transportate de urgență la spital.
Conform IPJ Brăila, un tânăr de 20 de ani, din localitate, conducea un autoturism pe Șoseaua Buzăului, în direcția către Calea Călărașilor, când, în dreptul Colegiului Tehnic „C.D. Neniţescu”, a pierdut controlul volanului. Mașina a pătruns pe trotuarul destinat pietonilor, unde a surprins și accidentat cei trei minori, după care a ricoșat într-un gard.
Toți trei adolescenți răniți au fost transportați la spital pentru a primi îngrijiri medicale. Șoferul, în vârstă de 20 de ani, a fost testat inițial cu aparatul etilotest și drugtest, rezultatele fiind negative. Ulterior, acesta va fi dus la spital pentru recoltarea de mostre biologice necesare în continuarea investigațiilor.
Autoritățile continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate cauzele și circumstanțele producerii accidentului. Ancheta vizează modul în care tânărul șofer a pierdut controlul volanului și circumstanțele în care mașina a ajuns pe trotuar, punând în pericol viața pietonilor.