
Un bărbat de 35 de ani a murit în Marea Neagră, la stațiunea Jupiter, după ce a sărit în apă pentru a-și salva fiul, crezând că acesta se îneacă. În încercarea de a ajuta doi adolescenți aflați în dificultate, bărbatul a suferit un stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au confirmat decesul.
Mai mulți turiști aflați pe plajă au format un lanț uman și au reușit să aducă minorii în siguranță la mal. În schimb, pentru bărbatul care a sărit în apă, intervenția a fost fatală. Acesta a intrat în stop cardio-respirator, iar manevrele de resuscitare efectuate de echipajele medicale nu au avut succes, fiind declarat decedat.
Incidentul s-a petrecut într-o zi cu condiții extrem de periculoase pentru înot, când pe litoral era arborat steagul roșu, semnal care interzice accesul în mare din cauza valurilor puternice și a curenților periculoși.
Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Constanța, salvamarii au intervenit și la stațiunea Neptun, unde au scos din apă o altă persoană aflată în dificultate. De asemenea, în zona localității Cochirleni, trei copii au fost salvați din apele Dunării de un localnic care a intervenit cu barca. Minorii au fost aduși la mal în viață, conștienți și cooperanți.
Foto ilustrativ.