BREAKING
NEWS

Bărbat de 35 de ani a murit la Jupiter după ce a sărit în mare să-și salveze fiul, în condiții periculoase

Un bărbat de 35 de ani a murit în Marea Neagră, la stațiunea Jupiter, după ce a sărit în apă pentru a-și salva fiul, crezând că acesta se îneacă. În încercarea de a ajuta doi adolescenți aflați în dificultate, bărbatul a suferit un stop cardio-respirator, iar echipajele medicale au confirmat decesul.

Intervenția pe plajă și deznodământul tragic

Mai mulți turiști aflați pe plajă au format un lanț uman și au reușit să aducă minorii în siguranță la mal. În schimb, pentru bărbatul care a sărit în apă, intervenția a fost fatală. Acesta a intrat în stop cardio-respirator, iar manevrele de resuscitare efectuate de echipajele medicale nu au avut succes, fiind declarat decedat.

Condiții periculoase pentru înot pe litoral

Incidentul s-a petrecut într-o zi cu condiții extrem de periculoase pentru înot, când pe litoral era arborat steagul roșu, semnal care interzice accesul în mare din cauza valurilor puternice și a curenților periculoși.

Alte intervenții de salvare în zonă

Potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Constanța, salvamarii au intervenit și la stațiunea Neptun, unde au scos din apă o altă persoană aflată în dificultate. De asemenea, în zona localității Cochirleni, trei copii au fost salvați din apele Dunării de un localnic care a intervenit cu barca. Minorii au fost aduși la mal în viață, conștienți și cooperanți.

Foto ilustrativ.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!