BREAKING
NEWS

ȘOC în Munții Bucegi: Turist englez de 70 de ani mort pe traseu, salvatorii n-au mai putut face nimic!

Turist englez de 70 de ani a murit pe un traseu din Munții Bucegi

Un bărbat în vârstă de 70 de ani, cetățean englez, a decedat sâmbătă pe un traseu montan din Munții Bucegi, după ce a intrat în stop cardio-respirator, anunță Salvamont Prahova.

Intervenția echipelor de salvare

Apelul la 112 a fost făcut din zona Platoului Bucegi, iar echipa de prim răspuns de la Baza Salvamont Baba Mare a ajuns rapid la locul incidentului. Salvatorii au început imediat manevrele de resuscitare și au utilizat defibrilatorul.

De asemenea, a fost solicitat și elicopterul SMURD de la POA Brașov, care a ajuns în aproximativ 25 de minute. Cu toate acestea, în ciuda eforturilor echipajului medical, turistul nu a răspuns la manevre și a fost declarat decesul.

Transportul trupului neînsuflețit

Trupul bărbatului va fi coborât pe cale terestră de către salvatorii montani până la Piatra Arsă, de unde va fi preluat de medicii legiști pentru efectuarea necropsiei.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!