
Venezuela a fost zguduită miercuri, în jurul orei locale 18:00, de două seisme de mare intensitate, produse la un interval de mai puţin de un minut unul de celălalt. În urma acestor evenimente, preşedinta interimară a Venezuelei, Delcy Rodríguez, a decretat stare de urgenţă la nivel naţional. Bilanţul provizoriu indică cel puţin 32 de persoane decedate şi peste 700 de răniţi.
Conform informaţiilor furnizate de stirilekanald.ro, autorităţile au dispus suspendarea imediată a transportului public, inclusiv a metroului, trenurilor şi curselor aeriene. Delcy Rodríguez a transmis condoleanţe familiilor celor care „au suferit, din păcate, pierderea unui membru al familiei” şi a făcut un apel urgent către populaţie să evacueze clădirile afectate de mişcările telurice.
Specialiştii de la Serviciul Geologic al Statelor Unite (USGS) au avertizat că ţara se confruntă cu un dezastru de proporţii, estimând iniţial un număr de victime care ar putea varia între 10.000 şi 100.000, după cum relatează news.ro. Cele mai afectate zone sunt capitala Caracas, alături de regiunile Miranda, La Guaira, Aragua, Carabobo şi Falcón.
Locuitorii au descris momentele de panică trăite în timpul seismelor: ”A început uşor, apoi s-a intensificat treptat, iar la final a trebuit să ne părăsim cu toţii casele, să ieşim afară şi să ne adunăm”, „Imediat ce a început, am auzit oameni ţipând. Toată lumea fugea pe scări”, „S-a auzit o bubuitură foarte puternică. Au căzut obiecte în casă, inclusiv borcane din frigider. Nu am mai trăit niciodată aşa ceva”, „Acest cutremur a fost îngrozitor, chiar mai grav decât cel din 1967”, ”Clădirea s-a zguduit cu adevărat dintr-o parte în alta. Ireal. Forţa a fost incredibil de puternică. Mergeam pe jos şi eram aruncaţi dintr-o parte în alta. Tot ce era în apartament a căzut. Ei bine, slavă Domnului că am reuşit să ieşim”.
Datele tehnice ale USGS indică faptul că primul seism a avut o magnitudine de 7,2 şi s-a produs la 160 km vest de Caracas, la o adâncime de 21,9 km. Acesta a fost urmat, după mai puţin de 60 de secunde, de un al doilea cutremur cu magnitudinea de 7,5, la o adâncime de doar 10 km. Acestea sunt considerate printre cele mai puternice evenimente seismice din ultimul secol în regiune.
„Este probabil să se înregistreze un număr mare de victime şi pagube extinse, iar dezastrul va fi probabil unul de amploare”, a subliniat USGS în raportul său oficial.
Ministrul de interne, Diosdado Cabello, a oferit detalii despre intervenţiile în curs: „Avem clădiri şi locuinţe care s-au prăbuşit şi ne ocupăm de situaţie cu toate resursele de care dispunem în materie de securitate şi asistenţă civilă. Pompierii şi poliţia au fost mobilizaţi. Înţelegem că unii oameni pot fi disperaţi, dar acţionăm conform protocoalelor pentru a activa eforturile de ajutor şi salvare, pentru a-i ajuta pe cei care au cea mai mare nevoie. Aveţi mare grijă de copii şi de persoanele în vârstă; sunaţi-vă reciproc şi verificaţi dacă nimeni nu a fost rănit”.
În urma seismelor, sistemul american de avertizare a emis o alertă de tsunami pentru Puerto Rico, Insulele Virgine Americane şi Britanice, avertizând totodată că valurile ar putea impacta Aruba, Curaçao şi Bonaire.