
Duminică, autoritățile au activat Planul Roșu de Intervenție în urma unui accident rutier în care un microbuz s-a răsturnat la ieșirea din municipiul Pașcani spre Iași. În vehicul se aflau 15 pasageri, toți reușind să se autoevacueze fără ajutor, iar toți erau conștienți.
Intervenția a fost rapidă, la fața locului fiind trimise trei autospeciale de stingere, dotate cu echipamente pentru descarcerare și acordarea primului ajutor, precum și două ambulanțe de prim ajutor calificat. Purtătorul de cuvânt al ISU Iași, Georgică Onofreiasa, a menționat că „s-a activat Planul Roșu de intervenție, din ordinul inspectorului șef, gl.bg. Ionuț Ciprian Grădinaru”.
În urma incidentului, două persoane au necesitat îngrijiri medicale și au fost transportate la spital. Microbuzul circula de la Gura Humorului spre Iași, iar se pare că șoferul a pierdut controlul direcției, ieșind de pe carosabil.
Printre victime, o femeie de 46 de ani a suferit un traumatism toracic și la membrul inferior drept, iar o altă femeie, de 52 de ani, a fost diagnosticată cu un traumatism de coloană dorso-lombară. Ambele au fost duse la spital, în timp ce ceilalți pasageri au refuzat transportul medical. Șoferul a reușit, de asemenea, să iasă din microbuz fără ajutor.
În urma accidentului, polițiștii au efectuat un test cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ. Totodată, a fost deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar cercetările continuă.