BREAKING
NEWS

Alertă de ultim moment în Dâmbovița! Scurgere de gaz la o benzinărie din Titu – trei persoane evacuate!

O scurgere de gaz de la o butelie GPL a declanșat, astăzi, o stare de alertă în orașul Titu, județul Dâmbovița. Incidentul s-a produs în incinta unei benzinării situate pe DN7, iar autoritățile au intervenit prompt pentru a preveni un potențial dezastru.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) Dâmbovița a anunțat că incidentul a fost semnalat în jurul orei 16:25. La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și o ambulanță SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Titu.

„După recunoaștere, s-a constatat o scurgere de gaz de la o butelie GPL aflată în perimetrul benzinăriei”, a transmis ISU Dâmbovița.

În vederea asigurării siguranței locuitorilor și angajaților benzinăriei, trei persoane au fost evacuate, iar zona a fost împrejmuită cu un perimetru de securitate. Echipajele de intervenție rămân la fața locului până la remedierea completă a defecțiunii pentru a monitoriza situația și a preveni orice risc de explozie.

Autoritățile au făcut un apel către cetățeni să evite zona afectată și să respecte indicațiile forțelor de ordine pentru siguranța tuturor.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!