BREAKING
NEWS

De ce trebuie să scoți bradul de Crăciun până pe 7 ianuarie? Tradiții românești și semnificații religioase

Bradul de Crăciun este un element central al sărbătorilor de iarnă, fiind împodobit cu mare atenție atât în casele oamenilor, cât și în spațiile publice, indiferent dacă este natural sau artificial.

În diferite părți ale lumii, bradul este îndepărtat la momente distincte: unii îl scot imediat după Anul Nou, iar alții îl păstrează până la sfârșitul lunii ianuarie. În România, tradiția recomandă ca bradul să fie scos până pe 7 ianuarie, ziua în care este celebrat Sfântul Ioan Botezătorul, considerat un sfânt important.

Potrivit credințelor populare, păstrarea bradului după această dată ar putea aduce ghinion sau ar întârzia binecuvântările pentru anul nou. De aceea, respectarea acestui obicei este văzută ca o modalitate de a aduce noroc în casă.

Pentru a respecta tradiția, bradul ar trebui demontat într-o atmosferă plăcută, cu cântece de colind și rugăciuni, gesturi care marchează un final respectuos al sărbătorilor.

Un obicei vechi spune că bradul, fie el natural sau artificial, ar trebui stropit cu apă sfințită după ce toate globurile și decorațiunile sunt îndepărtate. Acest gest simbolic asigură o încheiere cu credință și respect a perioadei festive.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!