
Medicii de la Spitalul Clinic Județean de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași sunt profund afectați după ce doi medici rezidenți din cadrul Institutului de Gastroenterologie și Hepatologie, în vârstă de 28, respectiv 31 de ani, au decedat la interval de aproximativ două săptămâni. Ministerul Sănătății a demarat o anchetă pentru a verifica dacă există o legătură între cele două decese și dacă mediul de lucru din spital a avut un impact negativ asupra sănătății celor doi tineri medici.
Primul caz a fost cel al lui George Ștefan Tilă, medic rezident în anul V, care a murit pe 28 martie, în locuința sa. Originar din Bârlad, județul Vaslui, acesta se afla în ultimul an al rezidențiatului și lucra la secția Medicină internă a Spitalului „Elena Beldiman”. George Ștefan Tilă a decedat la câteva zile după prima sa gardă.
La o distanță de aproximativ două săptămâni, pe 13 aprilie, Emanuel Mirel Luca, medic rezident tot la Institutul de Gastroenterologie, a fost găsit mort în locuința sa. Tânărul de 28 de ani a murit în timp ce încerca să deschidă un geam. Inițial, s-a presupus că decesul ar fi fost cauzat de un infarct, însă autopsia a scos la iveală leziuni pulmonare.
Purtătorul de cuvânt al Spitalului „Sfântul Spiridon”, prof. univ. dr. Diana Cimpoeșu, a precizat că medicii legiști și anchetatorii urmează să stabilească dacă există o cauzalitate comună între cele două decese. „Duminică am fost apelați prin serviciul 112, a fost trimis un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă SMURD, care a găsit tânărul coleg de 28 de ani cu semne de moarte deja instalată. Nu avea indicații de resuscitare. Cauzele morții vor fi stabilite de Medicina Legală și Poliție”, a explicat dr. Cimpoeșu, potrivit AGERPRES.
Mai mult, aceasta a menționat că tânărul rezident era în evidența Spitalului de Pneumoftiziologie din Iași, unde urma o profilaxie cu medicație tuberculostatică după ce a fost contact direct cu o persoană diagnosticată cu tuberculoză. „Dacă există o legătură de cauzalitate va stabili medicina legală și ancheta poliției”, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Prof. univ. dr. Anca Trifan, șefa clinicii de la Institutul de Gastroenterologie și Hepatologie, a declarat că va iniția o analiză pentru identificarea posibilităților de îmbunătățire a condițiilor de muncă pentru medicii rezidenți.
Institutul numără aproximativ 40 de medici primari și specialiști și peste 100 de medici rezidenți. „Înlănțuirea de evenimente este uimitoare, incredibilă. O să facem o analiză, nu știu dacă se poate spune anchetă, o analiză efectivă a ce se poate îmbunătăți în cazul în care cineva se simte suprasolicitat. E o clinică cu vreo 100 de rezidenți la 125 de paturi. Sunt cam un rezident la un pat”, a explicat dr. Trifan.
Potrivit acesteia, volumul de muncă este extrem de ridicat nu doar pentru rezidenți, ci și pentru medicii specialiști și cadrele universitare, care au pe lângă pacienți și responsabilitatea studenților. „Este îngrozitor serviciul la Gastroenterologie. La noi pleacă din specialitate, la sfârșitul anului I sau II, unul sau doi pe fiecare generație. Când nu poți să faci un lucru, când nu ți se potrivește, când presiunea e prea mare, trebuie să pleci din specialitate. Aici e mortalitatea enorm de mare. Sunt cazuri terminale, unele ajung la deces. Nu este absolut deloc ușor”, a adăugat prof. Trifan pentru AGERPRES.
Conform presei locale, atât tânărul rezident, cât și alți membri ai secției au trecut prin episoade de infecții respiratorii virale, inclusiv gripă și COVID-19. De asemenea, mai mulți angajați au fost testați pozitiv pentru virusuri respiratorii, însă majoritatea au avut forme ușoare. Mulți dintre aceștia au continuat să vină la muncă, încercând să-și protejeze colegii.
Leziunile pulmonare descoperite la autopsie pot fi corelate cu aceste infecții severe. Pe rețelele sociale, unii medici rezidenți au relatat, sub anonimat, condițiile extrem de dificile de muncă, acuzând un volum uriaș de sarcini care, în mod normal, ar trebui să fie preluate de personalul auxiliar sau referenții medicali, dar care sunt atribuite rezidenților.
„După o anumită oră, brancardierii nu mai sunt la spital și tot ce e de dus la CT sau transferat la alte specializări, tot rezidenții le fac. La ambulatoriul de Gastroenterologie, unde sunt peste 100 de pacienți pe zi, tot rezidenții se ocupă de avize, analize, treaba pe clinică și pacienții internați. Asistentele țipă la rezidenți și comentează când le pui să facă până și chestii elementare sau când le rogi să sune un brancardier. Gărzile sunt de 24 de ore, a doua zi ești la program, obligat să stai 32-34 de ore treaz și să dai același randament”, au relatat aceștia.