BREAKING
NEWS

Facturi mai mari pentru români din cauza vremii neobișnuite de primăvară

Vremea rece și ninsorile neprevăzute din mijlocul primăverii au dus la o creștere semnificativă a consumului de energie electrică în România, care a crescut cu treizeci la sută față de nivelurile normale. În aceste condiții, țara a fost nevoită să importe electricitate pentru a face față cererii.

O femeie din București a împărtășit dificultățile cu care se confruntă: „Cum mă descurc? Cu caloriferul electric, adică 500 de lei la întreținere și 500 de lei la energie electrică.”

Această situație se va reflecta în facturile pe care le vor primi sute de mii de români la sfârșitul lunii. Temperaturile scăzute, care au coborât sub zero grade pe timpul nopții, i-au determinat pe mulți să pornească din nou sistemele de încălzire.

Chiar și cei care nu resimt frigul în casele lor se confruntă cu o altă anxietate: facturile mari. Dumitru Chiseliță, specialist în energie, a explicat: „Fiind preț plafonat, n-o să existe absolut nicio modificare în facturi, nici la gaze, nici la energie electrică. Vom avea exact aceleași prețuri, dar ținând seama că acest episod de frig se prelungește toată săptămâna aceasta, asta înseamnă că este posibil să avem un consum mai ridicat de gaze naturale și de energie electrică.”

În weekend, consumul de electricitate în România a depășit cu treizeci la sută capacitatea de producție. Nevoia de energie este așteptată să rămână crescută până joi, când se încheie atenționarea de vreme severă.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!