BREAKING
NEWS

Furtună violentă la Timișoara: bărbat rănit de copac, cod roșu de caniculă și vijelii în țară

Un bărbat a fost rănit sâmbătă la Timișoara, după ce un copac smuls de vânt s-a prăbușit peste el, pe strada I.C. Brătianu. Incidentul a avut loc în contextul unei furtuni puternice care a afectat orașul, aflat sub avertizare de cod portocaliu de vijelii.

Pompierii de la ISU Timiș au intervenit rapid pentru degajarea arborelui și extragerea victimei. Potrivit autorităților, persoana prinsă sub copac a fost găsită conștientă și cooperantă, fiind preluată imediat de echipajul medical și transportată la spital.

Cod roșu de caniculă și furtuni violente în toată țara

Incidentul vine pe fondul unui weekend extrem din punct de vedere meteorologic. Administrația Națională de Meteorologie a emis cod roșu de caniculă pentru sudul țării, unde temperaturile ating valori de până la 43 de grade Celsius. Disconfortul termic este deosebit de accentuat, iar nopțile vor rămâne tropicale, cu minime care nu vor coborî sub 22–25 de grade.

În același timp, zone extinse din vestul, centrul și nordul țării se confruntă cu instabilitate atmosferică accentuată. Sunt așteptate averse torențialedescărcări electricerafale de vânt de până la 70 km/h și, izolat, grindină.

Valul de căldură va continua să se intensifice și în zilele următoare, menținând disconfortul termic ridicat și riscurile asociate fenomenelor meteo extreme.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!